فهرست مطالب

بخیه های جراحی بینی

این روزها که بازار جراحی‌های زیبایی به صورت چشم‌گیری داغ شده، بسیاری از افراد متقاضی، به دنبال این هستند تا از طریق دوستان و آشنایان و افرادی که قبلا آن جراحی‌ها را انجام داده‌اند، همچنین، اینترنت و جلسه مشاوره با پزشک، اطلاعات کافی را از روند جراحی و یا بهترین متخصص جراحی بینی به‌دست آورده و خود را از لحاظ جسمی و روحی برای این قسم از جراحی‌ها آماده کنند.

بدون شک، یکی از مهم‌ترین سوالاتی که در ذهن هر بیماری شکل می‌بندد، درباره چگونگی زندگی و تغییرات حاصله در چهره و اندام پس از جراحی است.

دو نوع بخیه در جراحی بینی استفاده می شود. برای ترمیم برش های خارجی از بخیه های کشیدنی و برای ترمیم بخش های داخلی بینی، از بخیه های جذبی استفاده می شود. بخیۀ برش های بیرونی، هفت روز بعد از جراحی کشیده می شود…

جراحی زیبایی بینی یکی از محبوب‌ترین و رایج‌ترین جراحی‌های زیبایی است. بسیاری از افرادی که می‌خواهند این جراحی را انجام دهند، مایل هستند تا اطلاعات دقیقی از نحوه انجام جراحی، توصیه‌های پزشکان برای دوران نقاهت، جای بخیه بعد از عمل بینی و… داشته باشند. آثار به‌جا مانده از جراحی بینی یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های افرادی است که این جراحی را انجام داده‌اند؛ چرا که بینی در مرکز صورت قرار داشته و هر عیبی در ساختار آن به راحتی به چشم می‌آید.

اهمیت جای بخیه بعد از عمل بینی

عمل بینی، در زمره جراحی‌های اختیاری قرار دارد. بدین معنا که فرد با میل شخصی و جهت زیباتر شدن چهره خود اقدام به جراحی می‌کند. بدون شک در جراحی‌های زیبایی علاوه بر شکل نهایی بینی، جای بخیه بعد از عمل بینی نیز بسیار برای بیماران اهمیت دارد. عمده سوالاتی که بیماران از پزشکان می‌پرسند عبارت است از:

 • راه‌حل از بین بردن اسکار بعد از جراحی بینی چیست؟
 • آیا با لیزر می‌توان اسکارها را از بین برد؟
 • جای بخیه‌ها پس از جراحی معلوم است؟
 • چند ماه طول می‌کشد تا جای بخیه‌ها از بین برود؟
جای بخیه بعد از عمل بینی
جای بخیه بعد از عمل بینی

آیا آثار باقی‌مانده از جراحی بینی می‌تواند مشکلی ایجاد کند؟

بگذارید کمی با واقعیت روبه‌رویتان کنیم! جراحی زیبایی بینی یکی از پیچیده‌ترین جراحی‌های پلاستیک است. بنابراین، شما باید انتظار قدری جای زخم را داشته باشید.

مهارت و تخصص و تجربه پزشک می‌تواند باعث شود تا میزان اسکارهای به وجود آمده به کمترین حد خود برسد. معمولا یک شکاف کوچک بر روی تیغه بینی نمی‌تواند مشکل خاصی را برای بیمار ایجاد کند. در صورتی که جراح از تخصص کافی برخوردار بوده و برش را با ظرافت و دقت تمام ایجاد کند، معمولا این برش پس از مدت کوتاهی بهبود می‌یابد و با گذر زمان، تقریبا محو می‌شود.

چه عواملی ممکن است جای بخیه بعد از عمل بینی را تشدید کند؟

عوامل متعددی می‌تواند باعث شود تا از بین بردن اسکار بعد از جراحی بینی سخت و یا در موارد نادر، غیرممکن شود. برای مثال، در صورتیکه جراح در روش جراحی بینی باز، شکاف را به درستی و با ظرافت کامل ایجاد نکند، ممکن است آثار نامطلوب به جامانده از آن مشهود بوده و خاطر بیمار را آزرده کند. با این‌حال، به غیر از تخصص جراح، موارد دیگری نیز بر میزان جای بخیه بعد از عمل بینی تاثیر دارد که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر است:

 • حساسیت‌های پوستی
  ممکن است پوست شما به داروهای استفاده‌شده واکنش نشان داده و باعث سوزش، خارش و ایجاد التهاب شود. چنانچه نسبت به این موضوع بی‌تفاوت باشید، ممکن است اسکار ایجاد شده به مراتب بزرگتر باشد. بهتر است در صورت بروز هر گونه عارضه آلرژیک سریعا پزشک خود را در جریان قرار داده و از داروها و نسخه‌های تجویزشده استفاده کنید.
 • نور آفتاب
  تابش نور خورشید می‌تواند باعث وخیم‌تر شدن جای بخیه بعد از عمل بینی شود. نور آفتاب ممکن است بافت اسکار را تیره کرده و سبب شود تا در چهره شما بیشتر خودنمایی کند. بهتر است به توصیه‌های پزشک خود در این زمینه گوش کنید. فراموش نکنید استفاده از هر گونه داروی ضدآفتاب منوط به دستور پزشک جراح شماست.
 • عفونت
  در صورت بروز عفونت در محل برش، بهتر است هر چه سریعتر جراح خود را مطلع کنید. هر چند بروز مقدار خفیفی التهاب در محل جراحی طبیعی است، اما خوب است جراح از تمامی شرایط و احوال شما مطلع باشد تا در صورت تشدید عفونت، بتواند تصمیمات لازم را اتخاذ کند. عفونت ممکن است به خودی خود باعث بدتر شدن جای بخیه نشود، اما می‌تواند بهبود زخم را به تعویق بیندازد.
 • مصرف دخانیات
  مصرف دخانیات شامل قلیان، سیگار و… می‌تواند روند ترمیم زخم و جای بخیه را آهسته کند. بدن، برای ترمیم جای زخم و اسکار ایجادشده به اکسیژن نیاز دارد و کمبود اکسیژن در بدن افرادی که دخانیات مصرف می‌کنند، ممکن است باعث شود تا روند درمانی این افراد طولانی شود. پزشکان به بیمارانی که می‌خواهند جراحی زیبایی بینی را انجام دهند، توصیه می‌کنند تا ۲ هفته پیش از عمل و ۳ هفته پس از عمل از مصرف دخانیات خودداری کنند تا روند ترمیم زخم ایجادشده تسریع شود.
 • سن بیمار
  مسلما هیچکس انتظار ندارد با همان سرعتی که زخم‌های یک جوان ۲۰ ساله بهبود می‌یابد، زخم مادربزرگش نیز بهبود یابد! قابلیت بهبودی زخم با افزایش سن کاهش می‌یابد. با این‌حال مواردی که عمدتا شامل سبک زندگی بیمار است، شامل تغذیه، خواب کافی، عدم استرس و استفاده از دخانیات و… ممکن است باعث شود تا روند درمان بیمار سرعت پیدا کند.
عوامل تشدید کننده جای بخیه بعد از عمل بینی
عوامل تشدید کننده جای بخیه بعد از عمل بینی

چگونه می‌توانیم از تشکیل جای زخم جلوگیری کنیم؟

عوامل متعددی در تشکیل جای بخیه بعد از عمل بینی موثر هستند. هر چند عوامل محیطی را توضیح دادیم، اما عواملی هم وجود دارند که شما می‌توانید با دقت به آن‌ها پیش از انجام جراحی، امکان ایجاد اسکار بعد از جراحی بینی خود را به صفر برسانید.

انتخاب جراح بینی ماهر و باتجربه

با انتخاب دقیق جراح، ۹۰ درصد راه را پیموده‌اید. جراحان حاذق و باتجربه با بررسی شرایط مختلف بیمار و نیز آنالیز کامل پیش از جراحی، این امید را به شما می‌دهند که با کمترین میزان اسکار پس از جراحی روبه‌رو خواهید شد. حتما پیش از جراحی مدت زمان کافی را برای انجام تحقیقات صرف کنید. انتخاب بهترین جراح کمترین کاری است که می‌توانیم برای سلامتی خود انجام دهیم!

تبعیت از دستورات جراح بینی 

۱۰ درصد ادامه مسیر تبعیت از دستورات جراح است! اگر شما بهترین جراح را انتخاب کنید، اما به ابتدایی‌ترین دستورات او عمل نکنید، در واقع سلامتی خود را به خطر انداخته‌اید. دستورات پزشک می‌تواند طیف گسترده‌ای از موارد را شامل شود.
یکی از مهم‌ترین توصیه‌های پزشک به شما می‌تواند این است که دخانیات و مشروبات الکلی مصرف نکنید.
توجه ویژه به تغذیه یکی دیگر از مهم‌ترین توصیه‌هایی است که پزشک به شما می‌گوید. بدون شک، تغذیه یکی از اساسی‌ترین عوامل سلامت است. همچنین، تغذیه سالم کمک می‌کند تا بدن هر چه بهتر جای بخیه جراحی را ترمیم کند. یک رژیم متعادل و مقوی به شما کمک می‌کند تا هر چه سریعتر سلامت خود را بازیابید و از چهره خود لذت ببرید. دریافت پروتئین بیشتر، استفاده از میوه‌ها و سبزیجات تازه، نوشیدن آب زیاد و… همگی می‌توانند روند بهبود جای بخیه‌ها را تسریع کنند.

دور بودن از نور آفتاب نیز یکی از عوامل موثر بر بهبود سریع‌تر زخم و جای بخیه بعد از جراحی زیبایی بینی است. سعی کنید پیش از جراحی استفاده از مواد آرایشی را تا حد امکان کاهش دهید. این‌کار باعث می‌شود تا منافذ پوست شما باز شود. استفاده از کرم‌های رطوبت‌رسان نیز می‌تواند مفید باشد. اگرچه، این تنها یک نسخه عمومی است و پزشک شما با شرایط شما تصمیم می‌گیرد که چگونه عمل کند.

بخیه های جذبی بهتر است یا کشیدنی ؟

برای بخیه زدن بخش های داخلی بینی از بخیه های جذبی استفاده می شود و برای ترمیم برش های بیرونی از بخیه های کشیدنی. زمان از بین رفتن بخیه های جذبی خیلی تحت کنترل نیست اما بخیه های غیر جذبی را می توان راس موعد مقرر، یعنی بعد از ۷ روز کشید. به همین علت جای زخم کمتر باقی می ماند و scar کمتری به جا می گذارد. بنابراین برای ترمیم برشهای بیرونی، بخیه های کشیدنی بهتر از بخیه های جذبی هستند.

4/5 - (3 امتیاز)

دکتر هادی سرمستمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر هادی سرمست

– متخصص گوش گلو و بینی، جراح سر و گردن، جراح پلاستیک بینی و صورت – فارغ التحصیل دوره تخصصی در مهرماه سال ۱۳۸۸ از دانشگاه علوم پزشکی گیلان – دارای بورد تخصصی

1 دیدگاه

 • جای بخیه های عمل بینی چند وقت بعد از بطور کامل از بین میرود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *