پوست شل شده پلک بالایی چشم، ظاهر خسته و یا کیسه‌های زیر چشم می‌تواند با جراحی پلک (بلفاروپلاستی) به‌طور چشمگیری بهبود یابد. جراحی زیبایی پلک باعث زیباتر شدن شکل پلک بالایی، پلک پایین یا هر دو می‌شود.

جراحان پلاستیک در کلینیک ما، با ارائه یک شیوه مراقبت کامل، جوانی و شادابی منطقه اطراف چشم و در نهایت” ظاهری سرحال‌تر و هوشیارتر را برای شما تضمین می‌کنند.

فهرست مطالب

آیا شما کاندید مناسبی برای عمل جراحی پلک (بلفاروپلاستی) هستید؟

Blepharoplasty02- جراحی زیبایی پلک(بلفاروپلاستی)
جراحی زیبایی پلک

جراحی زیبایی پلک که جراحی پلاستیک رایج در بیماران بالای ۳۰ سال است، اصولا” برای مبارزه با اثرات پیری پوست و درمان افتادگی پلک استفاده می‌شود. با پیرتر شدن پوست، به تدریج خاصیت ارتجاعی آن کاهش می‌یابد، این امر همراه با کشش دائم جاذبه زمین، منجر به تجمع بیش از حد پوست در پلک بالایی شده و نهایتا” باعث افتادگی پلک چشم می‌گردد. علت اصلی پیری پلک پایین، شل شدن پوست و ماهیچه زیر پلک است.

بهترین کاندید برای جراحی زیبایی پلک، مردان و زنان بزرگسالی هستند که بافت و عضلات صورت آن‌ها سالم است و اهداف واقع بینانه برای بهبود پلک بالایی و یا پایینی و قسمت‌های اطراف آن دارند.

کاندیدهای جراحی پلک عبارتند از:

 • افراد سالم که مبتلا به یک بیماری مهلک نیستند.
 • افرادی که در مورد این نوع جراحی دارای دیدگاه مثبت و اهداف خاصی در ذهن خود هستند.
 • افرادی که مبتلا به بیماری‌های جدی چشم نیستند.

اولین قدم برای آنکه بدانید آیا کاندید مناسبی برای عمل جراحی زیبایی پلک هستید، انجام مشاوره با پزشکان جراح پلاستیک در کلینیک ما خواهد بود.

اگر شما دارای هرکدام از عوارض پزشکی زیر هستید آن را با پزشک جراح خود درمیان بگذارید:

بیماری‌های چشم مانند گلوکوم، خشکی چشم و یا پارگی (جداشدگی) شبکیه اختلالات تیروئید مانند بیماری گریوز و کم‌کاری یا پرکاری تیروئید بیماری‌های قلبی عروقی، فشار خون بالا و سایر اختلالات گردش خون بیماری دیابتچگونه می‌توانید برای جراحی پلک (بلفاروپلاستی) آماده شوید؟

مراحل آمادگی برای عمل جراحی پلک چشم:

انجام تست آزمایشگاهی یا یک ارزیابی پزشکی مصرف داروهای خاص یا تنظیم داروهای فعلی ترک کامل سیگار پیش از عمل جراحی اجتناب از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهابی و مکمل‌های گیاهی با توجه به خطر افزایش خونریزی برنامه درمان بر اساس اهداف و ویژگی‌های فیزیکی شما و میزان سابقه آموزش و تجربه جراح، پزشک جراح توصیه‌ها و اطلاعاتی را به شما ارائه خواهد داد، از جمله:

شیوه عمل جراحی برای شما، از جمله نوع روش یا ترکیبی از روش‌ها نتایجی که می‌توانید انتظار داشته باشید سرمایه‌ گذاری مالی شما خطرات و عوارض وابسته به جراحی گزینه‌های بیهوشی و محل جراحی کارهای لازم که برای آمادگی عمل جراحی باید انجام دهید پیش بینی چیزهایی که پس از عمل جراحی تجربه خواهید کرد.
ارائه عکس‌های قبل و بعد از جراحی موارد مشابه با شما و پاسخ به تمام سئوالات.

Blepharoplasty03 1- جراحی زیبایی پلک(بلفاروپلاستی)
بلفاروپلاستی

جراحی پلک (بلفاروپلاستی) چگونه انجام می‌شود؟

جراحی پلک می‌تواند شامل پلک فوقانی، پلک پایین و یا هر دو پلک باشد که بستگی به اهداف عمل جراحی و توصیه‌‌های جراح دارد:

جراحی پلک فوقانی- شامل ایجاد برش‌هایی در چین طبیعی پلک فوقانی است (این برش‌ها هنگام باز بودن چشم‌ها به‌خوبی پنهان می‌شوند) . جراح، پوست اضافی و چربی بیرون زده را برداشته و برش را می‌بندد. کل جراحی پلک فوقانی می‌تواند در حدود ۴۵ دقیقه تا یک ساعت طول بکشد. جراح ممکن است عمل پلک فوقانی را با لیفت ابرو (در صورت افتادگی ابرو) ترکیب کند تا نتایج مطلوب جوان سازی بدست آید.

در جراحی پلک پایین، با ایجاد یک برش در زیر خط مژه‌ پایین، پوست اضافی پلک از آن خارج می‌شود. جراح زیبایی ممکن است از یک برش پنهان در داخل پلک پایین یا یک برش درونی پلک به عنوان راه حل جایگزین برای اصلاح عوارض پلک پایینی و توزیع مجدد یا حذف چربی اضافی استفاده کند.

اگر از تکنیک برش درونی پلک استفاده شود، برش قابل مشاهد‌ه‌ای وجود نخواهد داشت. اگر پلک پایین شل شده باشد (همان‌طورکه در بسیاری از افراد میانسال چنین است) جراح ممکن است سفت شدن پوست پلک پایین را علاوه بر از بین بردن پوست یا چربی اضافی (کانتوپلاستی یا کانتوپکسی) توصیه کند.

جراحی پلک اگر همزمان برای پلک بالا و پایین انجام شود، معمولا” حدود دو ساعت به‌ طول می‌انجامد. به طور معمول، بی حسی موضعی با آرام‌بخشی هوشیار (نیمه هوشبری) ترکیب می‌شود.

چه نتایجی را می‌توان انتظار داشت؟

نتایج نهایی جراحی پلک شما طی چندین هفته بعد از عمل ظاهر خواهد شد. اگرچه این جراحی نمی‌تواند روند پیری پلک چشم را متوقف کند، اما تاثیر آن معمولا” بسیار طولانی مدت است. اثرات جراحی پلک فوقانی می‌تواند سال‌های زیادی (تا آخر عمر) باقی بماند، در حالی‌که عمل جراحی پلک پایین به‌ندرت نیاز به تکرار خواهد داشت. برای حفظ نتایج جراحی پلک خود، تداوم ارتباط با جراح، علاوه بر حفاظت پوست دربرابر آفتاب از اهمیت زیادی برخوردار است.

مزایای جراحی پلک

با رفع پف زیر چشم و کیسه‌های زیر پلک پایین و افتادگی پوست پلک بالا، ظاهر شما سالم و جوان‌تر به نظر می‌رسد.
دیگر مشکلات بینایی مربوط به افتادگی پلک نخواهید داشت.
تمام اسکار ناشی از لیفت ابرو و پلک چشم در چین طبیعی پلک شما پنهان می‌شود، به‌طوری که تقریبا” غیر قابل تشخیص خواهند بود.

معایب جراحی پلک

مشاهده نتایج عمل جراحی تا مدت زمانی بعد از عمل طول خواهد کشید.
بعد از عمل به احتمال زیاد پلک‌های شما کبود و متورم خواهد شد و چشمهایتان ممکن است دچار خارش و خشکی گردد.
اگر دچار ابرو افتادگی و چین و چروک زیاد در پیشانی خود باشید، ممکن است نیاز به عمل لیفت ابرو داشته باشید.
ریکاوری شامل چه مواردی است؟
پس از عمل جراحی پلک، از پمادهای نرم‌کننده و کمپرس سرد، ممکن است استفاده شود، علاوه براین چشم‌ها آزادانه با نوار پانسمان پوشانده می‌شود.

جراحی پلک معمولا” به عنوان یک روش سرپایی در کلینیک ما انجام می‌شود. اگر در مورد شما چنین باشد، طوری برنامه‌ریزی کنید که فرد همراه، پس از عمل بلفاروپلاستی شما را به خانه برده و حداقل شب اول بعد از عمل نزد شما بماند.

بهبودی اولیه شما در طول یک تا دو هفته اول پس از عمل جراحی پلک ممکن است شامل این موارد باشد:

 • ورم
 • کبودی
 • التهاب یا خشکی چشم
 • التهاب در محل برش

انجام دقیق روش‌های حفاظت در برابر آفتاب از جمله استفاده از عینک آفتابی تیره رنگ تا تکمیل روند درمان از اهمیت زیادی برخوردار است.

آیا جراحی پلک (بلفاروپلاستی) بی‌خطر است؟

همه اعمال جراحی با مقداری خطر همراه است. در موارد نادر عوارض جانبی بلفاروپلاستی عبارتند از:

 • خون‌ریزی
 • عفونت
 • خشکی چشم
 • تغییررنگ غیرعادی پوست پلک
 • ناتوانی در بستن چشم‌ها به طور کامل
 • چین خوردن غیر طبیعی پوست پلک در داخل یا خارج پلک
 • کشیده شدن خط مژه پلک تحتانی به سمت پایین
 • از دست دادن احتمالی بینایی (بسیار نادر)

آیا این روش جراحی تحت پوشش بیمه درمانی است؟

مانند تمام روش‌های جراحی زیبایی، جراحی پلک تحت پوشش بیمه درمانی قرار نمی‌گیرد. با این حال، اگر عمل جراحی پلک برای از بین بردن پوست اضافی پوشاننده مژه‌ها انجام شود، ممکن است هزینه جراحی زیبایی پلک تحت پوشش بیمه قرارگیرد.

به این مقاله امتیاز دهید

دکتر هادی سرمستمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر هادی سرمست

– متخصص گوش گلو و بینی، جراح سر و گردن، جراح پلاستیک بینی و صورت – فارغ التحصیل دوره تخصصی در مهرماه سال ۱۳۸۸ از دانشگاه علوم پزشکی گیلان – دارای بورد تخصصی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *