امروزه با پیشرفت علم پزشکی، روش‌های جدیدی برای زیباسازی اجزای مختلف صورت کشف شده‌اند. یکی از این روش‌ها تزریق ژل برای حجیم‌تر کردن لب است. تزریق ژل لب، بدون جراحی یکی از ایمن‌ترین روش‌ها برای زیباسازی لب‌ها است. این کار درد چندانی ندارد و به راحتی صورت می‌گیرد، اما مراقبت های بعد از تزریق ژل لب کمی سخت خواهد بود.

هر چند که شما باید قبل از تزریق ژل نیز به موارد زیادی دقت داشته باشید و به مراکز معتبر مراجعه کنید تا متخصصان زبده از بهترین ژل برای شما استفاده کنند، اما در کنار این موضوع، مراقبت های بعد از تزریق ژل لب نیز در تعیین سرنوشت نهایی لب‌های شما پس از عمل موثر خواهند بود. چنانچه شما از این مراقبت‌ها غافل شوید، ممکن است فرم لب‌هایتان آن طور که انتظار دارید نشود.

این روزها افراد زیادی برای متقارن و حجیم کردن لب‌های خود به مراکز مختلف مراجعه می‌کنند و درصدی از این افراد ممکن است از نتایج به دست آمده رضایت کافی نداشته باشند. برخی افراد نیز ممکن است با عوارضی رو به رو شوند. همین امر باعث شده تا عده زیادی از مردم از انجام این کار واهمه داشته باشند و حتی با وجود مشکلاتی در ظاهر لب‌های خود دارند، از انجام این کار خودداری کنند.

باید بدانید که سهم عمده این مشکلات به نحوه‌ی مراقبت افراد پس از انجام عمل مربوط می‌شود. اگر بعد از تزریق ژل مراقبت‌های لازم صورت بگیرد، درصد بالایی از مشکلات و عوارض بروز پیدا نمی‌کنند و نتیجه خوبی حاصل خواهد شد. به همین دلیل، قصد داریم در این مقاله تمامی نکات ضروری برای مراقبت های بعد از تزریق ژل لب را عنوان کنیم تا شما نیز دچار این مشکلات نشوید. لطفا تا پایان ما را همراهی کنید و چنانچه به تازگی تزریق ژل داشته‌اید حتما به نکات گفته شده عمل نمایید.

فهرست مطالب

مراقبت های بعد از تزریق ژل لب را یاد بگیرید

همه چیز درباره مراقبت های بعد از تزریق ژل لب

همان طور که پیش‌تر گفتیم یکی از دلایل ناراضایتی افراد از تزریق ژل، به خاطر رعایت نکردن مراقبت های بعد از تزریق ژل لب است. بنابراین اکیدا توصیه می‌کنیم موارد زیر را رعایت کنید تا سرمایه شما به هدر نرود و لب‌هایتان زیبا گردد.

 • به مدت یک روز پس از تزریق ژل از مواد آرایشی صورت استفاده نکنید.
 • چون هنگام تزریق ژل از بی حسی موضعی استفاده می‌شود، تا مدتی پس از تزریق نیز، لب‌های شما همچنان بی‌حس خواهند بود. در این مدت، باید مراقب غذا خوردن خود باشید. چرا که، احتمال اینکه لب‌های خود را گاز بگیرید به شدت بالا است.
 • تا چند هفته پس از تزریق ژل نباید با هواپیما سفرکنید. پرواز به پوست شما فشار وارد می‌کند و این برای لب‌های شما خوب نیست.
 • تمرین و ورزش نیز از جمله فعالیت‌هایی است که تا مدتی بعد از عمل، باید کنار بگذارید.
 • حرارت و گرما برای لب‌های شما خوب نیست. تا چند روز پس از تزریق ژل باید مراقب غذاهای داغ، شستن صوررت با آب گرم، حمام رفتن و در معرض گرمای شدید قرار گرفتن لب‌هایتان باشید.
 • روزانه آب زیادی بخورید، آب تاثیر مطلوبی بر شکل‌گیری لب‌های شما دارد.
 • از بین رفتن ورم لب‌ها و مشاهده نتیجه نهایی، مهمولا به دو هفته زمان نیاز دارد، از همین رو، بهتر است توجه داشته باشید که زمان درستی را برای انجام این کار انتخاب کنید. چنانچه مراسم خاصی در پیش دارید بهتر است چندین هفته قبل از مراسم اقدام به تزریق ژل کنید تا فرصت کافی برای شکل‌گیری لب‌هایتان فراهم باشد و دچار مشکل نشوید.
 • یکی دیگر از مراقبت های بعد از تزریق ژل لب که از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد، نحوه خوابیدن است که در ادامه به طور مفصل راجب این موضوع بحث خواهیم کرد.
 • بهتر است تا چند روز از لمس و دستکاری محل تزریق خودداری کنید.
 • ایجاد تورم، قرمزی و درد تا هفته اول بعد از تزریق کاملا طبیعی است. در این مدت می‌توانید از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • پس از گذشت چند روز از تزریق ژل، باید با روش‌هایی که پزشکتان می‌گوید، لب‌هایتان را ماساژ دهید.

علاوه بر نکات گفته شده، شما موظف هستید تمام نکاتی را که پزشکتان برای مراقبت های بعد از تزریق ژل لب به شما می‌گوید را نیز مو به مو اجرا کنید تا نتیجه دلخواهتان را به دست آورید.

نحوه غذا خوردن بعد از تزریق ژل لب

تنها چیزی که برای خوردن شما محدودیت ایجاد می‌کند، داروی بی حسی است که قبل از عمل، به لب‌هایتان تزریق می‌شود. اثر این دارو معمولا تا چند ساعت پس از تزریق ژل لب، همچنان باقی می‌ماند. این دارو باعث می‌شود شما لب‌هایتان را احساس نکنید، این به این معنا است که لب شما هیچ درکی از سردی، گرمی، زبری و سایر عوامل محیطی نخواهد داشت و باید مراقب باشید که در این مدت، به آن‌ها آسیبی وارد نشود.

همان طور که پیش‌تر، در مراقبت های بعد از تزریق ژل لب نیز توضیح دادیم، گرما و حرارت برای لب‌های شما خوب نیست. به همین دلیل تا زمانی که لب‌هایتان بی حس هستند، نمی‌توانید گرمی غذا را حس کنید و ممکن است که خوردن غذا و نوشیدن کمی برایتان مشکل باشد. همچنین حرکت دادن لب‌ها تا زمانی که بی حس هستند، خیلی کنترل‌شده نخواهد بود و ممکن است بدون آنکه بفهمید، لب‌هایتان را گاز بگیرید.

معمولا پزشکان توصیه می‌کنند که ۲ تا ۴ ساعت بعد از تزریق ژل لب چیزی نخورید. پس از این مدت و با رفع بی حسی موضعی لب‌ها، می‌توانید با احتیاط، خوردن و آشامیدن را آغاز کنید. به یاد داشته باشید که بهتر است از خوردن مواد غذایی سفت و سخت تا مدتی خودداری نمایید، چرا که ممکن است با این کار فشار زیادی به لبتان بیاید. بهتر است در این مدت، از مواد غذایی نرم  و آبکی استفاده کنید تا خیالتان راحت باشد.

نحوه خوابیدن بعد از تزریق ژل لب

خوابیدن یکی از نکات مراقبتی پس از تزریق است که اهمیت بسیار بالایی دارد. شما در خواب بی اراده هستید و این امر می‌تواند مشکل ایجاد کند. ممکن است در خواب به لب‌های خود ضربه بزنید، روی صورت دراز بکشید و یا لب‌هایتان را بخارانید، هر کدام از این کارها می‌تواند به لب‌های شما آسیب برساند. از این رو، باید گفت که در کنار سایر مراقبت های بعد از تزریق ژل لب، نحوه خوابیدن اهمیت بسیاری بالاتری دارد.

با توجه به توضیحات داده شده احتمالا کمی ترسیده‌اید. نگران نباشید، با رعیت چند راهکار ساده می‌توانید خواب خوب و بی‌دردسری داشته باشید. خواب خوب به روند بهبودی شما نیز کمک می‌کند، پس فکر اینکه اصلا نخوابید یا کم بخوابید را از سر خود بیرون کنید. هر چند توصیه‌های متفاوتی برای مراقبت های بعد از تزریق ژل لب و نحوه‌ی خوابیدن توسط پزشکان ارائه می‌شود، اما در ادامه ما ایمن‌ترین شیوه برای خوابیدن را به شما توصیه می‌کنیم. توجه داشته باشید که در هر صورت نظر پزشک شما مبنا خواهد بود و باید بر طبق آن عمل کنید.

 • در درجه اول، بهترین کار این است که تزریق ژلتان را در ساعات اولیه روز انجام دهید، تا فاصله تزریق ژل و خواب شبانه شما بیشتر باشد.
 • طاق باز بخوابید و به پهلو دراز نکشید. برای اینکه از غلت زدن جلوگیری کنید، بهتر است از دو بالش استفاده نمایید. به این صورت که هر بالش را در یک سمت سر خود قرار دهید تا هر بار که قصد غلتیدن داشتید بالش‌ها جلوی این کار را بگیرند.
 • سر خود را کمی بالاتر از سطح بدن قرار دهید. این کار به کم شدن ورم کمک می‌کند و از خون مردگی جلوگیری می‌نماید.

همه چیز درباره مراقبت های بعد از تزریق ژل لب

ماساژ لب

بسیاری از پزشکان ماساژ لب را جز مراقبت های بعد از تزریق ژل لب می‌دانند. معمولا پزشکان به شما توصیه می‌کنند که لب‌های خود را ماساژ دهید تا مواد به خوبی در سطح لب‌ها پخش شوند. این کار به یک دست شدن فرم لب و دفرمه نشدن لب‌هایتان کمک می‌کند. پزشک همچنین، روش ماساژ را به شما توضیح خواهد داد، در ادامه چند نکته مهم در رابطه با ماساژ آورده شده است:

 • از یک پماد مثل ویتامین AD برای چرب کردن لب استفاده کنید تا دستتان به راحتی بر روی لب حرکت کند.
 • به یاد داشته باشید که رعایت پاکیزگی دست‌ها نیز جزئی از مراقبت های بعد از تزریق ژل لب است. بنابراین قبل از ماساژ، حتما دستان خود را به خوبی بشویید تا بخاطر آلودگی آن‌ها، لب دچار عفونت نشوند.
 • اگر ناخن‌های بلندی دارید که نمی‌گذارند به خوبی لب‌هایتان را ماساژ دهید، بهتر است از کس دیگری برای انجام این کار کمک بگیرید.
 • حتما با توجه به نکاتی که پزشکتان گفته است، پیش بروید و در ماساژ دادن زیاده‌روی نکنید. زیاده‌روی در ماساژ، ممکن است که نتیجه عکس داشته باشد و فرم لب‌هایتان را خراب کند.
 • ماساژ ممکن است با کمی درد همراه باشد یا باعث کبودی لب شود. در این صورت باید از کمپرس یخ استفاده کنید.

چنانچه نکات گفته شده را به خوبی رعایت کنید فرم لب‌هایتان زیباتر خواهد شد. لازم به ذکر است که برخی پزشکان ممکن است به دلایلی، شما را از انجام ماساژ منع کنند، از همین رو، مجددا تاکید می‌کنیم که باید به دستور پزشک عمل کنید.

سخن آخر

احتمالا اکنون، ترس و اضطرابی که پیش از این داشته‌اید را دیگر ندارید. اکنون دریافته‌اید که مراقبت های بعد از تزریق ژل لب تا چه اندازه حیاتی هستند و فرم نهایی لب‌های شما به انجام آن‌ها وابسته است. اگر مراقبت های بعد از تزریق ژل لب را به درستی رعایت کنید، احتمال اینکه عوارضی داشته باشید بسیار پایین خواهد بود. تزریق ژل یکی از بهترین و آسان‌ترین روش‌ها برای زیبایی چهره شما است.

به این مقاله امتیاز دهید

دکتر هادی سرمستمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر هادی سرمست

– متخصص گوش گلو و بینی، جراح سر و گردن، جراح پلاستیک بینی و صورت – فارغ التحصیل دوره تخصصی در مهرماه سال ۱۳۸۸ از دانشگاه علوم پزشکی گیلان – دارای بورد تخصصی

1 دیدگاه

 • شما فرد خارق العاده، صبور و بردباری هستید. این ویژگی هایی است که شما را در مقایسه با دیگر پزشکان استثنایی می کند. ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *