فهرست مطالب

جراحی پلک چیست؟

جراحی پلک یا blepharoplasty، یک روش جراحی برای بهبود ظاهر پلک ها است.

جراحی را می توان بر روی لبه های بالایی، دم پایین یا هر دو انجام داد.

این که آیا شما می خواهید ظاهر خود را بهبود بخشید و یا مشکلات عملکردی پلک های خود را رفع کنید، جراحی پلک ها می تواند ناحیه اطراف چشم های شما را بهبود بخشد.

جراحی پلک
جراحی پلک

 جراحی پلک برای درمان چه مواردی مفید است:

پوسیدگی یا تسکین پوست که باعث ایجاد چین و چروک پوست می شود یا حاشیه طبیعی پلک بالا را مختل می کند، گاهی اوقات باعث آسیب دیدگی می شود.

رسوبات چربی که به صورت پف کرده در پلک ها ظاهر می شوند.

کیسه های زیر چشم

پایین آوردن پلک ها

پوست و چین و چروک های پلک پایین

از نظر زیباشناسی ، چشم ها مهمترین جزء صورت هستند . چشم ها نشان دهندهً سن فرد ومنعکس کننده حالات هیجانی و خلقی وی هستند . متاسفانه چشم ها و پلک ها زودتر از سایر اجزای بدن علائم و نشانه های پیری را نشان میدهند . به طور طبیعی در سمت بالا و پایین کره چشم کیسه هایی وجود دارند که حاوی چربی هستند.

غشایی نسبتا محکم این کیسه های چربی را در محل خود ثابت نگاه داشته و مانع بیرون زدگی آنها می شود. روی این غشاء را عضله پلک و روی این عضله را نیز پوست پلک می پوشاند.

با افزایش سن ، غشاء نامبرده ضعیف شده و دیگر نمیتواند مانع بیرون زدگی کیسه های چربی شود و از طرف دیگر خاصیت ارتجاعی پوست نیز کمتر می شود و در نتیجه چین و چروک های سطحی کم کم ظاهر شده و پوست پلک و عضلات آن افتادگی پیدا کرده و کیسه های چربی به صورت برجستگی های پف آلود خود را نشان میدهند.

البته پف پلک ها همیشه ناشی از افزایش سن نیست بلکه در مواردی پف پلک ها یکی از علائم بیماریهای متابولیکی مثل کم کاری یا پرکاری تیروئید است. بدیهی است در چنین حالتی به جای اصلاح پف پلک با عمل زیبایی پلک ، باید بیماری متابولیکی را درمان کرد. تاثیر افزایش سن بر روی پلک بالا و پایین مختصری با یکدیگر متفاوت است ؛ در پلک بالا این تاثیر معمولا به شکل افزایش تدریجی مقدار پوست پلک خود را نشان میدهد .

در مواردی این افزایش پوست به قدری زیاد است که میدان دید فرد را نیز محدود میکند. اما تظاهر افزایش سن در پلک پایین معمولا به شکل پف پلک و بیرون زدگی کیسه های چربی بروز می کند. هر چند نمیتوان از روند پیری به طور کامل جلوگیری کرد اما با رعایت نکاتی میتوان سرعت بروز تظاهرات پیری بر روی پلک ها را به تاخیر انداخت.

بدین منظور رعایت نکات و موارد زیر میتواند برای ذاشتن پلک زیبا  کمک کننده باشد:

– داشتن زندگی شاداب و بدون استرس

– استفاده از عینک آفتابی

– داشتن تغذیه مناسب

– استفاده از لوازم آرایشی مرغوب و معتبر

عمل جراحی پلاستیک پلک ها که اصطلاحا بلفاروپلاستی نامیده میشود برای برداشتن پف پلک ها ، اصلاح افتادگی پلک و برداشتن پوست اضافی آنها طراحی شده است هر چند که ممکن است مقداری از چین و چروکهای سطحی پلک را نیز کمتر کند.

بعضی افراد از گودی و سیاهی دور چشم رنج میبرند. باید توجه داشت که با این عمل گودی و سیاهی دور چشم برطرف نمیشود. عمل جراحی پلک عملی دو منظوره است. این عمل اکثرا برای زیباتر شدن پلک ها و چشم ها انجام می شود اما گاهی برای بهتر شدن وضعیت میدان بینایی نیز صورت می پذیرد.

اگر چین وچروک پلک بالا زیاد باشد پوست اضافه بر روی مژه ها می افتد و میدان دید محیطی فرد را محدود می کند.قسمت بالایی و خارجی میدان دید بیشتر از سایر قسمت ها تحت تاثیر قرار میگیرد .این محدودیت دید ممکن است به هنگام مطالعه و رانندگی مزاحمت ایجاد کند. بدیهی است که انجام بلفاروپلاستی در چنین فردی علاوه بر اینکه وضعیت چشم ها و پلک های وی را زیباتر میکند محدودیت میدان بینایی وی را نیز بر طرف می کند.

در اکثر نژادها پلک بالا دارای یک چین عرضی است اما در بعضی از نژادها مثل نژاد زرد این چین وجود ندارد و یک پلک اضافه روی پلک اصلی آنها را گرفته است.با عمل بلفاروپلاستی می توان پلک بالایی این افراد را نیز اصلاح و چین طبیعی پلک بالایی را برای آنها ایجاد کرد به طوریکه این عمل شایعترین عمل جراحی زیبایی است که نزد ساکنین آسیای جنوب شرقی مثل کره و فیلیپین انجام می شود.

مشاوره قبل از عمل

در مشاوره حضوری وضعیت پلک های شما بخصوص پلک بالایی  مورد معاینه قرار خواهد گرفت و شما این فرصت را خواهید داشت تا از میزان سودمندی عمل جراحی پلک اطلاع حاصل نمایید. ضمنا وضعیت سلامتی و آمادگی طبی شما برای انجام این عمل نیز بررسی خواهد شد. در صورت لزوم از نظر بیماریهایی که باعث پف آلود شدن پلک ها میشوند مثل بیماریهای تیروئید و کلیوی مورد ارزیابی قرار خواهید گرفت.

نوع بیهوشی

جراحی پلک بالا با سه روش بی حسی موضعی ، نیمه بیهوشی و بیهوشی کامل قابل انجام است .در انتخاب نوع بیهوشی نظر شما لحاظ خواهد شد بی حسی موضعی مثل حالتی است که در دندانپزشکی استفاده میشود. در این روش ماده بی حس کننده  لیدوکائین فقط در محل جراحی پلک که در اینجا اطراف پلک بالا است تزریق میشود.بدیهی است که با این کار پلک بالا بی حس میشود و بیمار دردی را متوجه نخواهد بود اما داروی تزریقی فقط درد را از بین برده است ولی اضطراب بیمار به قوت خود باقی است .

در روش نیمه بیهوشی علاوه بر اینکه اطراف پلک بالا توسط جراح بی حس میشود متخصص بیهوشی نیز از طریق رگ داروهای ضد درد و ضد اضطراب را به بیمار تزریق میکند. این داروها بیمار را به خواب عمیق و خوشایندی میبرند . بدیهی است که در این حالت علاوه بر اینکه بیمار دردی ندارد ،اضطراب و استرسی را نیز متحمل نمیشود.

روش جراحی

پلکهای فوقانی و تحتانی را می توان بطور مجزا یا همزمان مورد عمل قرار داد .

  •   جراحی پلک بالا

در این روش جراحی برش درست روی چین طبیعی پلک بالا داده میشود لذا احتمال اینکه بعد از عمل جای برش روی پلکها بماند فوق العاده کم است . بعداز برداشتن از پوست و نسج زیر پوستی ، درصورت لزوم کیسه های چربی نیز برداشته شده و محل برش با نخ بسیار نازک دوخته میشود.

  •   جراحی پلک پایین 

اگر میزان پف پلک پائین و بیرون زدگی چربی های آن زیاد باشد محل برش کاملا زیر خط مژه ها خواهد بود تا جای اسکار آن مشخص نباشد. در این صورت علاوه بر خارج کردن چربی های اضافی می توان پوست اضافی پلک را نیز چید اما اگر میزان بیرون زدگی چربی ها خیلی زیاد نباشد و پوست پلک نیز در حد معمول باشد میتوان چربی ها را از طریق برشی واقع در سطح داخلی پلک خارج کرد.

مزیت این روش آن است که روی پوست هیچ برشی وجود ندارد و ضمنا بهبودی و ترمیم آن نیز سریع تر است.

مدت زمان عمل

مدت زمان جراحی پلک چهار پلک حدود ۲ ساعت طول میکشد. بعد از عمل ممکن است اطراف چشم قدری متورم و کبود شود. خشکی چشم نیز معمول است که برای برطرف کردن آن می توانید از قطره اشک مصنوعی استفاده کنید .

تورم و کبودی

تورم و کبودی اولیه بعد از جراحی پلک در عرض یکی دو هفته رفع می شود اما چند ماه طول می کشد تا نتیجه نهایی ظاهر شود. محل برش این عمل به تدریج کم رنگ می شود و ممکن است تا یکسال به طول بینجامد تا محل برش به طور کامل برطرف شود. نتیجه جراحی پلک دائمی است با این وجود زمان در حال گذر است و بدیهی است که گذشت زمان می تواند بر روی تمام بدن از جمله بر روی پلک های عمل شده نیز تاثیر بگذارد.

مراقبت های بعد از  جراحی پلک

۱– از دو هفته قبل از عمل از داروهایی مثل بروفن ، ایندومتاسین ، پیروکسیکام و مفنامیک اسید استفاده نکنید و چنانچه به هر دلیلی به مسکن نیاز داشتید فقط از استامینوفن ساده یا کدئینه استفاده کنید.

۲ – قبل از ورود به اتاق عمل آرایش چهره خود را کاملا پاک نمایید.

۳- بعد از عمل بر روی چشمان شما پانسمانی نخواهیم گذاشت و چشمانتان باز خواهد بود.

۴ – بعد جراحی پلک به مدت سه روز از قطره ی اشک مصنوعی استفاده نمایید .

۵ – آنتی بیوتیک تجویزی را به مدت یک هفته مرتبا بعد از جراحی پلک مصرف نمایید .

۶ – تا ۲۴ ساعت بعد از عمل از کمپرس سرد استفاده نمایید. بدین منظور میتوانید چند تکه کوچک یخ را در یک کیسه فریزر ریخته، در آن را بسته و کیسه را روی صورت خود قرار دهید و یا میتوانید بسته های مخصوص کمپرس سرد که حاوی ژل است را از داروخانه خریداری کرده آن را در فریزر قرار دهید تا منجمد شود و سپس آن را بر روی صورت قرار دهید.

۷ – بعد از جراحی پلک کمتر دراز بکشید و هنگام درازکشیدن نیز بهتر است زیر سر شما کمی بلندتر باشد تا شیب بدنتان بیشتر شود. این کار باعث می شود کبودی و تورم شما به حداقل برسد .

۸ – شش روز بعد از جراحی برای کشیدن بخیه ها به مطب مراجعه کنید .

۹-اگر در عرض یکی دو روز بعد از جراحی پلک دچار چشم درد و یا افت بینائی شدید سریعا با پزشک جراح خودتان تماس بگیرید.

Cosmetic Surgery 02

آیا من فرد مناسبی برای جراحی پلک (بلفاروپلاستی) می­ باشم؟

تنها پزشکان متخصص قادر به تعیین مناسب بودن جراحی پلک برای شما می­ باشد. با این حال سلامت جسمی و داشتن انتظارات واقع بینانه از نتایج جراحی یکی ازمراحل مهم برای کسب اعتماد به نفس در این زمینه می­ باشد.

جراحی پلک هم در مردان و زنان بسیار محبوب می­ باشد که به منظور اصلاح افتادگی، گودی یا چروک­ های پلک، گودی­ های زیر چشم که به صورت ارثی و یا در اثر افزایش سن ایجاد شده است مورد استفاده قرار می­ گیرد. این جراحی تنها با هدف زیبایی و یا اصلاح افتادگی پلک که منجر به کاهش دید شده است صورت می­ گیرد. این رو برای خطوط سیاه زیر چشم و یا چروک­ های اطراف چشم چندان کارسازی نمی­ باشد.

اغلب بیماران بالای ۳۵ سال سن دارند، با این حال در افراد جوان که به صورت ارثی دچار گودی یا افتادگی پلک هستند نیز می­ تواند اجرا شود. اگرچه روش اجرا نسبتاً ساده می­ باشد، تمامی افراد برای جراحی پلک مناسب نمی­ باشند. از آنجا که چشم یک ناحیه بسیار ظریف می­ باشد، مراقبت بیش از حد باید در زمان تصمیم­ گیری برای اجرای این روش در نظر گرفته شود.

برخی شرایط پزشکی و چشمی خاص نظیر تولید ناکافی اشک، فشار خون بالا، دیابت، مشکلات گردش خونی، بیماری­ های قلبی عروفی یا بیماری تیروئید منجر می­ شود که فرد برای جراحی پلک مناسب نباشد. گلوکوم و خشکی چشم نیز منجر به پیچیده­ تر شدن فرایند جراحی می­ شود.

علاوه بر این افراد شدیداً سیگاری نیز بای جراحی مناسب نیستند چرا که با افزایش خطر در زمان بیهوشی عمومی روبرو هستند. اگر شما فرد سیگاری هستید، حداقل ۲ ماه پیش از جراحی مصرف سیگار را قطع کنید، مصرف سیگار منجر به تاخیر در فرایند بهبودی می­ شود.

مشورت دقیق با جراح متخصص تنها راه برای تصمیم­ گیری در مورد جراحی می­ باشد.

عوارض جراحی زیبایی پلک

پس از جراحی در برخی از افراد به خصوص در موقع خواب پلک ها کاملاً بسته نمی شوند. این حالت معمولاً خفیف است و پس از چند هفته به تدریج بهتر می شود. استفاده از قطره اشک مصنوعی و پمادهای مرطوب کننده در موقع خواب به کنترل این حالت کمک می کند؛ اما اگر این حالت شدید باشد و منجر به باز ماندن روی قرنیه به مدت زیاد شود می تواند باعث ایجاد خراش یا زخم قرنیه گردد که عوارض جدی بینایی را به دنبال دارد و باید با جراحی مجدد اصلاح گردد.

در موارد بسیار نادری ممکن است پس از جراحی زیبایی پلک ، خونریزی شدید اتفاق بیفتد و با فشار آوردن بر عصب بینایی باعث کاهش دید شدید و دایمی شود. برای پیشگیری از این عارضه فرد باید از خم کردن سر و فعالیت های سنگین پرهیز کند و در صورت بروز هرگونه درد شدید یا کاهش دید بینایی به سرعت توسط پزشک معاینه شود.

وجود برخی از بیماری های زمینه ای احتمال بروز عوارض جراحی را بیشتر می کند. بیماری های مثل پرکاری تیروئید یا بیماری تیروئیدی چشم، خشکی چشم، بیماری های قلبی، فشار خون و دیابت می تواند خطرات جراحی را افزایش دهد. همچنین سابقه پارگی پرده شبکیه یا آب سیاه (گلوکوم) نیز می تواند باعث افزایش خطرات جراحی گردد.

برای درک دقیق احتمال بروز این مشکلات و پیشگیری از بروز آن ها لازم است فرد تمام مشکلات پزشکی، داروهای مصرفی و بیماری های خود را با پزشک معالج درمیان بگذارد و یک مشاوره دقیق قبل از جراحی زیبایی پلک انجام شود.

دسته دیگر از بیمارانی که با شکایت پوست اضافه پشت پلک برای جراحی پلاستیک مراجعه می کنند افرادی هستند که در واقع دچار تحلیل شدید چربی اطراف چشمها شده اند . در این بیماران پوست اضافه پشت پلک ناشی از تحلیل چربی زیر ابروها و اطراف چشم است که سبب پایین افتادن ابروها و گود رفتن اطراف چشم شده است. در این افراد درمان شامل تزریق چربی و تزریق بوتاکس به اطراف چشم برای تصحیح محل ابرو و جایگزین کردن چربی از دست رفته است. سپس در صورتیکه بیمار باز هم مقداری پوست اضافه داشت ، با یک جراحی زیبایی پلک ساده و کوتاه مدت تحت بیحسی موضعی می توان نمای کاملا طبیعی و منظره اولیه و جوانسازی شده را به چشمها برگرداند.

باید توجه داشت که در روشهای قدیمی جراحی زیبایی پلک فوقانی به طور کلاسیک پوست و چربی پشت پلک برداشته می شد که از شکایات شایع بیماران گود رفتن اطراف چشم ، ایجاد نمای خسته و خواب آلوده بود که توجه به نکاتی که در بالا ذکر شد ، روند جراحی مدرن پلکها درست معکوس شده است ، یعنی به جای برداشتن تهاجمی پوست و چربی در روش مدرن تمایل به جایگزین کردن چربی در نواحی مورد نیاز با کم کردن چربی در بعضی نقاط خاص ، بالا بردن ابروها و برداشتن حداقل پوست وجود دارد .

به این مقاله امتیاز دهید

دکتر هادی سرمستمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر هادی سرمست

– متخصص گوش گلو و بینی، جراح سر و گردن، جراح پلاستیک بینی و صورت – فارغ التحصیل دوره تخصصی در مهرماه سال ۱۳۸۸ از دانشگاه علوم پزشکی گیلان – دارای بورد تخصصی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *