خط خنده، خط اخم یا چین و چروک دور چشم همگی نشانه‌های طبیعی و عادی پا به سن گذاشتن هستند. هر چند این چروک‌ها بی‌ضررند، اما چون سن را بالا می‌برند، بسیاری درصدد از بین بردن آنها یا پیشگیری از ایجاد شدن چین و چروک صورت برمی‌آیند. روش‌های مختلفی برای درمان چین و چروک پوست وجود دارد. در مقاله حاضر به معرفی پرکاربردترین درمان‌های رفع چین و چروک پوست می‌پردازیم و نکته‌های مهمی را توضیح می‌دهیم که بهتر است قبل از تصمیم‌گیری برای شروع درمان از آنها اطلاع داشته باشید.

اگر در جستجوی راهی برای رهایی از چین و چروک‌های صورت هستید و نگران آن هستید که با پیدا شدن این نشانه‌های پیری سنتان بیشتر به نظر برسد، متخصصین زیبایی با روش‌های مختلف آماده کمک به شما هستند. ازآنجایی که چروک در اصل نتیجه آسیب دیدن پوست و لایه داخلی آن است، موفقیت روش‌های رفع چین و چروک به میزان آسیب‌ پوست بستگی دارد. خوشبختانه روش‌های مختلفی برای درمان چین و چروک صورت وجود دارد که از آن جمله می‌توان به تزریق بوتاکس و ژل و لیزر درمانی اشاره کرد. متخصصین در طول مشاوره  بهترین روش را براساس نیاز شما پیشنهاد می‌دهند. برای آشنایی بیشتر با روش‌های درمانی و یا در صورت تمایل به دریافت نوبت می‌توانید با شماره ۲۲۷۹۳۰۲۵ و ۴۴۷۶۳۱۱۰ تماس حاصل فرمایید.

فهرست مطالب

انواع چروک

در ابتدا بهتر است چروک‌ها و انواع آن را بهتر بشناسیم، چروک‌های صورت به دودسته تقسیم می‌شوند:

  • چروک‎های فعال (Dynamic Wrinkles) که بدلیل وجود عضله در زیر آنها به وجود می‌آید و این خطوط نتیجه سالها خندیدن،اخم کردن و تغییر فرم عضلات صورت هستند.
  • چروک‌های غیر فعال (Static Wrinkles) که بدلیل فرایند پیری و تغییرات محتویات درم پوست ایجاد می‌شود.

علل ایجاد چین وچروک

علاوه بر بالا رفتن سن عامل‌های دیگری نیز وجود دارد که باعث زودتر پدیدار شدن چین و چروک‌ می‌شوند. عامل‌های محیطی مانند اشعه ماوراء بنفش (UV) خورشید و سیگار کشیدن پوست را خشک می‌کند و به پیری زودرس پوست دامن می‌زند. رژیم غذایی ناسالم و افراط در نوشیدن مشروبات الکلی نیز به چروک خوردن پوست در دوران جوانی می‌انجامد.

آسیب ناشی از نور خورشید

چروک‌ها معمولاً در ناحیه‌هایی ماند صورت، گردن یا پشت دست‌ها پدیدار می‌شوند که بیشتر در معرض آفتاب بوده‌اند. دلیل پیری زودرس این نقاط این است که اشعه ماوراء بنفش خورشید به DNA سلول‌های پوستی آسیب می‌زند. در نتیجه پوست پیر می‌شود و خاصیت کشسانی آن کاهش می‌یابد.

سیگار کشیدن

استعمال دخانیات به چند روش به پوست آسیب می‌زند. نخست این که پوست را خشک و عروق را باریک می‌کند. به این ترتیب اکسیژن و مواد مغذی کافی به پوست نمی‌رسد و تغییراتی در پوست ایجاد می‌شود که به شل شدن و افتادگی آن می‌انجامد. در نتیجه سیگاری‌ها از همان دوران جوانی مستعد ایجاد چین و چروک صورت هستند.

حالات صورت

به جز عامل‌های محیطی و ژنتیکی عامل‌های متعدد دیگری نیز در ایجاد چین و چروک صورت نقش دارند. تغییر حالت صورت عضله‌ها را منقبض می‌کند و خطوط و چروک‌های صورت مشخص‌تر می‌شود. یکی از علل چین‌های عمیق پوستی نقش بستن حالات مختلف بر صورت است.

کمبود کلاژن

الاستین و کلاژن پوست به موازات بالا رفتن سن کمتر می‌شود. به این ترتیب میزان آب موجود در پوست و خاصیت کشسانی آن کاهش می‌یابد. در نتیجه خطوط ظریفی روی صورت، گردن و نزدیک چشم ایجاد می‌شود.

روش درمان

کرم

chorooksoorat1

کرم‌های ضدچروک حاوی هیدروکسی اسیدها، پپتیدهای مس، رتینول یا کینتین را امتحان کنید. این فراورده‌ها حاوی موادی هستند که لایه سطحی پوست صورت را برمی‌دارند یا تولید کلاژن را تحریک می‌کنند و برای درمان چروک صورت مفید هستند. کرم‌های ضدچرک غیرتجویزی چین و چروک دور چشم را اندکی بهبود می‌دهند، البته به شرطی که هفته‌های متوالی هر روز از آنها استفاده شود.

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس می‌تواند چروک‌های فعال را به شدت کم کند و به فرد چهره‌ای آرام و جوانتر بدهد.حدود ۲۰ سال قبل پزشکان از تزریق بوتاکس برای کنترل پلک زدن غیر ارادی و تیک‌های صورت استفاده کردند.حین استفاده از تزریق بوتاکس پزشکان متوجه شدند که بسته به محل تزریق بوتاکس چروک‌های فعالی که در پیشانی و اطراف چشم وجود داشت برطرف می‌شد. این به دلیل بی‌حسشدن عضلات زیر این چین‌ها بود. برای همین مقدار کمی از بوتاکس داخل عضلات زیر پوست تزریق شد و مشاهده کردند که طی ۷۲-۲۴ ساعت چین و چروک صورت، پیشانی و دور چشم کاهش شدیدی پیدا کرد و حتی تعدادی از بیمارانی که سردرد داشتند بهبود پیدا کردند.

iStock_000014390139Small-300x199

در روش تزریق بوتاکس میتوان مقدار کمی از بوتاکس توسط سوزن ظریف به داخله عضلات زیر چروک صورت تزریق می‌شود، این باعث غیر فعال شدن عضله تولید کننده چین می‌شود و نتیجتاً چروک فعال محو می‌شود. برای همین بوتاکس برای برطرف کردن چین اخم (بین دو ابرو)،خطوط پیشانی و درمان چروک دور چشم بسیار عالی عمل می‌کند.

کاربرد زیبایی بوتاکس در صورت اغلب برای برطرف کردن چین اخم (بین دو ابرو)، چروک پیشانی و خطوط دور چشم است. همچنین بوتاکس موی سر درمانی است که به از بین رفتن وز شدگی مو کمک کرده و موجب صاف و شاداب شدن موها می‌گردد. تزریق در این مناطق بر لبخند بیمار هیچ اثری ندارد.احساس پوست در این مناطق کاملا طبیعی است و تزریق بر عضلات نواحی دیگر هیچ اثری ندارد. نکته ای که باید توجه کرد اینکه بوتاکس حتما باید برای چین‌های فعالی که عضله زیرشان دارند استفاده شود تا موثر واقع شود. با استفاده از بیحسی موضعی یا کمپرس یخ به مدت چند دقیقه محل تزریق تقریبا بی‌حس میشود بنابراین بیمار موقع تزریق فقط سوزش مختصری احساس میکند. بعد از تزریق هم با گذشتن کمپرس یخ درد بیمار کاهش میابد. هر کسی که خواهان این است که چهره جوان تر و کم چروک تری داشته باشد کاندید مناسبی برای تزریق است. مزیت تزریق بوتاکس خط خنده این است که موقع خنده، اخم و تغییر فرم صورت چروک بیشتری در صورت ظاهر نمی‌شود. برای مادران باردار و شیرده و همچنین افراد با بیماری‌های عصبی عضلانی نظیر میاستنی گراویس  تزریق بوتاکس ممنوع است.

مزایا و عوارض

تزریق بوتاکس خط خنده و اخم روش سریع و موثر برای رفع چروک است. مدت تزریق بوتاکس بین ۲۰-۱۰ دقیقه است. شروع اثر بوتاکس بین۷-۴ روز است. مزیت دیگر این روش برگشت سریع به سر کار است، حتی موقع خروج بیمار از مطب نیز اثری از کاری که بر روی بیمار انجام شده مشاهده نمی‌شود. اثرات تزریق بوتاکس بسته به تعداد تزریق قبلی بین ۹-۳ ماه طول می‌کشد. اگر هر سه ماه به مدت یک سال تزریق بوتاکس انجام شود، به تدریج فواصل تزریق‌های بعدی بیشتر می‌شود یعنی عملاً با تزریق بوتاکس کمتر اثرات طولانی‌تری حاصل می‌شود. به طور کلی تزریق بوتاکس روشی ایمن و غیر جراحی برای جوانسازی پوست است.

 اگرچه دیده شده تزریق بوتاکس باعث فروکش کردن سردردهای میگرنی در بسیاری از افراد می‌شود، اما گاهی ممکن است سردرد به صورت موقت برای مدت چند روز اتفاق افتد و یا علایمی مانند سرماخوردگی و حتی کهیر ایجاد شود که آن هم موقتی و گذراست.

عوارض بوتاکس به طور معمول، جز ضعف عضلات ناحیه اطراف محل تزریق، جدی نمی‌باشد. البته در صورتی که تزریق توسط پزشک متخصص انجام شود، هیچ گونه عارضه‌ای نخواهد داشت، ولی بیمارانی که بیماری‌های عصبی و عضلانی دارند و یا عمل لیزر ناحیه صورت را به تازگی انجام داده باشند، نبایستی از آمپول بوتاکس استفاده کنند.

تزریق ژل

chorooksoorat2

اگر چروک و خطوط عمیقی روی صورتتان به چشم می‌خورد، توصیه می‌کنیم تزریق ژل را امتحان کنید. ژل‌های مخصوص رفع چین و چروک با فراورده‌هایی مانند بوتاکس که عضله‌های زیر پوست صورت را بی‌حرکت می‌کنند، تفاوت دارند. این ژل‌ها زیر چروک‌ها تزریق می‌شوند تا با پر کردن فرورفتگی و شیارها چین و چروک‌ها پوست را صاف و جوان نشان دهند و به رفع چین و چروک صورت کمک کنند. ماندگاری نتایج ژل از چند هفته تا بیش از یک سال است که به نوع ژل تزریق شده و ناحیه درمان شده بستگی دارد.

متخصص زیبایی مقدار کمی از ژل را با سوزنی بسیار ظریف مستقیماً در پوست تزریق می‌کند. البته ابتدا پوست محل تزریق ضدعفونی و با کرم موضعی بی‌حس می‌شود تا بیمار دردی حس نکند. اگر تزریق ژل توسط متخصص مجرب و به روش صحیح انجام شود، کاملاً ایمن خواهد بود و بیمار حداقل ناراحتی را تجربه خواهد کرد. ژل تزریق شده پوست را پر می‌کند تا صاف و بی چین و چروک به نظر برسد. باز هم تاکید می‌کنیم که برای تزریق ژل فقط و فقط به متخصص مراجعه کنید.

ناحیه درمان شده پس از تزریق اندکی ورم می‌کند که این ورم مختصر نیز معمولاً به سرعت فروکش می‌کند. پس از تزریق معمولاً نیازی به استراحت کردن نیست و بیمار می‌تواند بلافاصله فعالیت‌های روزمره را دنبال کند. ورم یا کبودی مختصر محل تزریق نیز ظرف حداکثر ۴۸ ساعت برطرف می‌شود. متخصص زیبایی در جلسه مشاوره درباره شیوه انجام تزریق، مراقبت پس از عمل و نتایج مورد انتظار با بیمار صحبت می‌کند.

لیزر

chorooksoorat3

لیزر یکی از پیشرفته‌ترین روش‌های جوانسازی پوست است که به واسطه سودمندی در درمان عارضه‌های پوستی مقاوم مانند جای جوش و چروک‌های عمیق شهرت دارد. لیزر از پرتو دقیقی از انرژی گرمایی استفاده می‌کند که در عمق لایه‌های پوستی نفوذ می‌کند. حرارت پرتو لیزر برخلاف لایه‌برداری با مواد شیمیایی و ساینده، پوست آسیب‌دیده را هدف قرار می‌دهد و بخار می‌کند. بدن در واکنش به آسیب دیدن پوست پیر پوستی جدید و محکم‌تر را تولید می‌کند که منافذ کوچک‌تر و لکه‌ها و چین و چروک کمتری دارد. متخصص زیبایی ناحیه مورد نظر را قبل از درمان به طور موضعی بی‌حس می‌کند تا بیمار حداقل ناراحتی را حین درمان تحمل کند.

نتایج لیزردرمانی به تدریج ظرف یک هفته تا ده روز و به موازات التیام یافتن طبیعی پوست و ایجاد سلول‌های جدید بهتر می‌شود. مزیت شاخص ترمیم و جوانسازی با لیزر این است که کلاژن عمل ترمیم زیر سطح پوست را تا ماه‌ها پس از التیام یافتن پوست ادامه می‌دهد. به این ترتیب نتایج به مرور زمان بهتر و بهتر می‌شود.

لیفت صورت

chorooksoorat4

لیفت صورت درمانی جراحی است که به منظور کاهش نشانه‌های پیری و رفع چین و چروک صورت انجام می‌شود. گردن، غبغب و گونه‌ها ناحیه‌هایی هستند که معمولاً به روش لیفت جوانسازی می‌شوند. لیفت صورت لایه عضلانی زیر پوست را سفت می‌کند و می‌کشد. پوست اضافی نیز در پایان درمان بریده می‌شود. متخصص زیبایی غالباً لیفت صورت را در کنار دیگر درمان‌های ضروری انجام می‌دهد.

لیفت صورت عموماً تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. جراح برش‎هایی را معمولاً در خط رویش مو ایجاد می‌کند تا بتواند بافت چربی اضافی را بردارد و عضله‌های صورت را بکشد. سپس جراح پوست را می‌کشد تا چروک‌ها صاف شود و در نهایت لبه‌های پوست را به هم بخیه می‌زند. روش انجام جراحی و محل جای زخم به نوع لیفت صورت بستگی دارد. جراحی لیفت صورت معمولاً یک و نیم تا دو ساعت طول می‌کشد، هر چند اگر لیفت پیشانی و گردن به طور همزمان انجام شود، ممکن است عمل سه تا چهار ساعت نیز زمان ببرد. اگر مجموع مدت زمان دو عمل قابل توجه باشد، جراح هر یک را در جلسه جداگانه‌ای انجام می‌دهد.

سر بیمار پانسمان می‌شود تا ورم و کبودی کمتر شود. لوله تخلیه نیز کار گذاشته می‌شود تا از جمع شدن خون و مایعات زیر پوست جلوگیری شود. عوارض پس از درمان شامل ورم، بی‌حسی و تغییر رنگ پوست می‌شود که ظرف دو هفته از بین می‌رود. برخی بیماران با خشکی و کشیدگی شدید پوست نیز مواجه می‌شوند. بیمار می‌تواند برای راحتی بیشتر مسکن مصرف کند.

به این مقاله امتیاز دهید

دکتر هادی سرمستمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر هادی سرمست

– متخصص گوش گلو و بینی، جراح سر و گردن، جراح پلاستیک بینی و صورت – فارغ التحصیل دوره تخصصی در مهرماه سال ۱۳۸۸ از دانشگاه علوم پزشکی گیلان – دارای بورد تخصصی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *