امروزه با گسترش عمل‌های زیبایی، افراد زیادی در تمام دنیا با هدف فرم‌دهی و یا رفع برخی نواقص در ظاهر خود، به این نوع جراحی‌ها روی می‌آورند. در میان انواع عمل‌های زیبایی، رینوپلاستی یا عمل زیبایی بینی، طرفداران بیشتری داشته و روزانه کلینیک‌های زیبایی، مملو از متقاضیانی است که برای انجام رینوپلاستی به این اماکن مراجعه می‌کنند. کشور ما نیز در زمره کشورهایی است که جراحی زیبایی و به‌خصوص جراحی بینی، در آن رواج بسیاری دارد و افراد با دلایل مختلف، خود را به تیغ جراحان سپرده و به امید ایجاد تغییرات مطلوب در فرم چهره و بینی خود حاضر به پرداخت هزینه‌های هنگفتی نیز می‌باشند. صرف‌نظر از سختی‌های جراحی بینی و پرداخت مبالغ بالا، این نوع عمل‌ها دارای عوارض متعددی نیز هستند که برخی از آنها ممکن است تا آخر عمر همراه فرد باشند. اما برای داشتن یک بینی زیبا راه‌های ساده‌تر دیگری نیز وجود دارد که بدون نیاز به جراحی، می‌توان فرم دلخواه را به بینی خود بخشید. این روش زیبایی بینی، رینوپلاستی بدون جراحی نام دارد که در این مطلب، به بررسی کامل آن می‌پردازیم.

فهرست مطالب

زیبایی بینی به روش بدون جراحی

رینوپلاستی بدون جراحی را می‌توان یک روش عالی و کاملا به‌صرفه برای اصلاح فرم بینی دانست که این روزها، مورد استقبال تعداد زیادی از افرادی واقع شده است که علاقمند به ایجاد ظاهری زیبا برای خود، بدون انجام عمل‌های سنگین و تهاجمی هستند. درواقع، امروزه بیشتر افراد با توجه ‌به آگاهی نسبت به برخی عوارض جبران ‌ناپذیر رینوپلاستی، ترجیح می‌دهند از جراحی‌های کم‌خطر و با حداقل عوارض، برای برطرف ‌نمودن مشکل ظاهری بینی خود استفاده کنند. برای آشنایی ذهن شما با رینوپلاستی بدون جراحی، بوتاکس مثال خوبی است. استفاده از بوتاکس برای رفع چروک‌های پوستی در مقایسه با لیزر و برخی عمل‌های تهاجمی لیفت پوست، بسیار ساده، سریع و مقرون‌به‌صرفه‌تر است. اما با تمام این تفاسیر، باید گفت که جراحی زیبایی بینی همچنان طرفداران خاص خود را دارد.

رینوپلاستی بدون جراحی

رینوپلاستی بدون جراحی مناسب چه افرادی است؟

 • رینوپلاستی بدون جراحی، مناسب افرادی با بینی‌های دارای قوس یا قوز است و به این‌وسیله، امکان رفع آن وجود دارد. البته توجه داشته باشید این روش تنها برای بینی‌هایی که قوس آنها در حد متوسط است، کارایی دارد.
 • بینی‌هایی که دارای یک تو رفتگی هستند و یا دو طرف بینی قرینه نیست.
 • افراد دارای بینی‌هایی که دارای انحراف در قسمت نوک بینی یا عدم قرینگی هستند.
 • افراد علاقه‌مند به داشتن بینی‌هایی با فرم فانتزی یا سربالا
 • انجام رینوپلاستی بدون جراحی مناسب ایجاد اصلاحات پس از عمل جراحی نیز هست و به وسیله آن امکان صاف‌کردن و یا برطرف‌نمودن تورفتگی در برخی نقاط بینی وجود دارد.
 • بینی‌هایی که در قسمت پل، حالت تو رفتگی دارند و این موضوع باعث می‌شود که بینی، کوتاه‌تر از حد معمول به‌نظر برسد. با استفاده از این روش زیبایی، بدون جراحی، می‌توانند ظاهر بینی خود را کشیده‌تر کنند.

رینوپلاستی بدون جراحی برای چه افرادی توصیه نمی‌شود؟

 • بینی‌های بسیار بزرگ و گوشتی
 • افراد دارای انحراف در تیغه بینی یا سپتوم
 • اشخاصی که دارای افتادگی شدید بینی هستند
 • افراد با بینی‌های قوزدار و بسیار برجسته

انواع روش‌های رینوپلاستی بدون جراحی

۱- تزریق فیلر

تزریق فیلر یا ژل یکی از روش‌های غیرتهاجمی و بدون جراحی برای زیبایی بینی است که روشی بسیار ساده و در عین حال، کم‌هزینه برای زیبایی و فرم‌دهی به بینی محسوب می‌شود. همانطورکه می‌دانید تزریق ژل نیازی به بیهوشی یا مراقبت‌های ویژه پس از عمل ندارد و فرد می‌تواند پس از انجام تزریق، به فعالیت‌های روزمره خود بپردازد. فیلرها، ذراتی بسیار ریز هستند که در انواع گوناگون به قسمت‌های مختلف بینی تزریق می‌شوند. در ادامه به معرفی برخی از انواع پرکاربرد این ژل‌ها اشاره می‌کنیم:

تزریق فیلر

 اسید هیالورونیک

اسید هیالورونیک را می‌توان یکی از متداول‌ترین و پرکاربردترین ژل‌های مورد استفاده برای انجام رینوپلاستی بدون جراحی دانست. این ماده یکی از مواد طبیعی موجود در بدن به‌ویژه در نقاطی مانند مفاصل یا مایعات چشم محسوب می‌شود. علت استفاده از این ماده برای زیبایی و اصلاح فرم بینی، سازگاری زیاد آن با بدن است و  به همین خاطر، امکان پس زدن آن از جانب بدن، بسیار کم خواهد بود. از این‌رو، تزریق اسید هیالورونیک یک روش بسیار مناسب و ایمن برای زیبایی بینی به‌شمار می‌رود. همچنین امکان تخلیه این ژل نیز وجود دارد و درصورتی‌که فردی پس از انجام این روش رینوپلاستی بدون جراحی، از فرم ایجادشده برای بینی خود راضی نباشد و یا اینکه قصد انجام جراحی بینی را داشته باشد می‌توان آن را با استفاده از حلال مخصوص، حل کرد. از جمله نکات مهم برای تزریق ژل هیالورونیک، ماندگاری خوب آن در بینی است. درواقع، دوام تزریق این ماده در بینی بیشتر از سایر نقاط صورت و نزدیک به سه سال خواهد بود.

بوتاکس

ژل دیگری که در روش تزریق فیلر برای زیباسازی بینی کاربرد زیادی دارد، بوتاکس است. تزریق این ژل مناسب افرادی است که بینی آنها دارای پره‌های بزرگ و سوراخ‌های گشاد است. به‌وسیله این نوع ژل می‌توان عضلات خاصی از بینی را جمع و کوچک کرد. این روش از رینوپلاستی بدون جراحی، نیاز به تکرار دارد و هر ۴ تا ۶ ماه، لازم است که این تزریق مجددأ انجام شود.

چربی

تزریق چربی نیز یکی دیگر از روش‌های رینوپلاستی بدون جراحی به‌حساب می‌آید که در موارد متنوعی می‌تواند انتظارات افراد را برای زیبایی و اصلاح شکل بد بینی، برآورده سازد. بهتر است بدانید این چربی، بیشتر شبیه غضروف، عضله یا استخوان است که با تزریق به نقطه مورد نظر، ویژگی آن بخش را به خود می‌گیرد.

یکی از بهترین موارد استفاده از تزریق چربی، برای افرادی است که به دلیل ابتلا به سرطان پوست بینی، ظاهر بینی آنها دچار ناهنجاری‌هایی می‌شود. در این موارد، با استفاده از تزریق چربی، امکان بازگرداندن ظاهر بدون نقص و رفع جاهایی زخم ایجادشده بر روی بینی فرد، وجود دارد. همچنین با استفاده از تزریق چربی در بخش‌های بالایی و پایینی بینی‌های قوزدار، می‌توان ظاهری یکدست و زیبا به بینی بخشید. افرادی‌که عمل‌های ناموفق رینوپلاستی داشته‌اند نیز این فرصت را دارند که نواقص موجود در قسمت غضروف نوک بینی را با تزریق چربی برطرف کنند.

نحوه تزریق فیلر

پس از انتخاب مواد فیلر و بی‌حسی موضعی در بینی، مقدار مناسب از ژل مورد نظر توسط یک سوزن ظریف به بخش‌هایی از بینی که نیاز به قرینه یا صاف‌شدن دارند، تزریق می‌شود. تزریق فیلر برای رفع قوز بینی در بالا و پایین برآمدگی صورت می‌گیرد و همچنین در مواردی برای بالاتر بردن نوک بینی، فیلر به نوک آن تزریق می‌شود. برای کسب نتیجه بهتر، تزریق فیلر به تکرار نیاز دارد که معمولا فاصله بین جلسات تزریق حدود یک تا یکماه و نیم، است. پس از انجام تزریق، باید مدت‌زمانی را برای مشاهده نتیجه نهایی صبر کنید چراکه با گذشت مدتی از تزریق، حجم فیلر بیشتر می‌شود و تمام قسمت‌های اطراف را پر می‌کند. پس از گذشت زمان لازم جهت مشاهده عملکرد ژل در محل تزریق‌شده، می‌توان برای تزریق دوباره و مقدار آن نظر داد.

رینوپلاستی بدون جراحی

چطور از مناسب بودن تزریق فیلر برای بینی خود مطمئن شویم؟

درصورتی‌که از انتخاب فیلر به‌عنوان یک روش رینوپلاستی بدون جراحی مطمئن نیستید، می‌توانید با انجام تست تزریق، از مناسب‌بودن آن برای فرم بینی خود، اطمینان حاصل نمائید. برای تست تزریق فیلر از یک سرم به‌جای ژل استفاده می‌شود که بلافاصله پس از تزریق، امکان مشاهده نتیجه در آینه وجود دارد و پس از آن می‌توان برای انجام این شیوه از رینوپلاستی بدون جراحی، تصمیم‌گیری کرد. درصورتی‌که پس از تزریق احساس کردید که فرم ایجادشده، نمی‌تواند رضایت شما را جلب کند، جای نگرانی وجود ندارد زیرا این سرم پس از چند ساعت جذب‌شده و حالت بینی شما مثل قبل می‌شود. نکته قابل توجه اینکه، تزریق فیلر برای افراد با بینی‌های بزرگ مناسب نیست و این افراد می‌توانند، با تزریق چربی به گونه‌های خود، بینی را کوچکتر نشان بدهند.

مزایای روش تزریق ژل یا فیلر

 • بدون وجود عوارضی مانند شل‌شدگی غضروف یا اسکار
 • تاثیر طولانی‌مدت، بین یک‌ تا سه سال
 • بدون نیاز به بیهوشی
 • سرعت در بهبودی و مشاهده نتیجه
 • بدون وجود دوره نقاهت
 • بسیار مقرون‌به‌صرفه

۲- لیفت با نخ

دومین روش زیبایی بینی به وسیله رینوپلاستی بدون جراحی، لیفت با نخ است. لیفتینگ بینی از روش‌های کارآمد بوده و ماندگاری بیشتری نسبت به تزریق فیلر دارد. در این روش، امکان فرم‌دهی به بینی طبق نظر و مدل دلخواه فرد، وجود دارد. لیفت با نخ، همچنین برای ترمیم نواقص بینی افرادی که جراحی رینوپلاستی داشته‌اند و قصد اصلاح یا ایجاد تغییراتی در مدل بینی خود دارند نیز بسیار مناسب است. مشکل بینی‌هایی که دارای افتادگی شدید در قسمت نوک هستند نیز توسط لیفت با نخ قابل رفع خواهد بود. این روش در مقایسه با تزیرق فیلر، دوره نقاهت بیشتری داشته و طبق نظر پزشک، نیاز به رعایت برخی نکات مراقبتی برای حدود سه روز دارد.

لیفت با نخ

نحوه لیفتینگ بینی با نخ

برای انجام رینوپلاستی بدون جراحی به روش لیفتینگ با نخ، ابتدا یک آمپول بی‌حسی به بینی تزریق می‌شود. سپس با ایجاد چند سوراخ در قسمت نوک، محلی برای عبور نخ‌ها از زیر پوست، ایجاد می‌شود. این نخ‌ها در جهات مورد نظر از زیر پوست و بافت بینی رد شده و به این‌صورت، فرم دلخواه به بینی داده خواهد شد.

عوارض و ماندگاری روش لیفت بینی با نخ

نخ‌هایی که برای لیفت بینی مورد استفاده قرار می‌گیرند، از جنس پروتئین‌ هستند که سازگاری بالایی با بدن انسان داشته و پس از قرارگرفتن در بافت و زیر پوست، عوارضی را برای فرد به‌وجود نمی‌آورند. ماندگاری این عمل زیبایی بینی نزدیک به دو سال است و پس از این مدت، بینی به حالت قبل خود باز می‌گردد که پس از این مدت، می‌توان مجددا برای فرم‌دهی بینی به وسیله نخ، اقدام کرد. نکته قابل توجه اینکه، به دلیل فعال‌شدن فرایند کلاژن‌سازی اطراف نخ و بیشتر شدن جریان خون در بینی، اثرات لیفت حتی بعد از گذشت دو سال، تا حدودی پابرجا بوده و در مواقعی تنها نیاز به یک عمل ترمیمی مختصر برای حفظ حالت بینی وجود دارد.

مزایای روش لیفت با نخ

 • ماندگاری بهتر فرم بینی در مقایسه با تزریق فیلر
 • امکان ایجاد تغییرات و فرم مورد نظر برروی بینی
 • بدون نیاز به بیهوشی
 • مدت‌زمان کوتاه برای انجام عمل لیفت
 • دوره نقاهت کوتاه در حد تورم چند روزه و مقداری کبودی

۳- روش پلاسما جت

در سال‌های اخیر یکی از روش‌های مدرن برای جوانسازی پوست، به عرصه زیبایی کشور وارد شده است که توسط دستگاهی ایتالیایی به نام پلکسر انجام می‌شود که پلاسما جت یا بلفاروپلاستی دینامیک نام دارد. پلاسما، حالتی از ماده است که نمی‌توان آن را در هیچ‌یک از دسته‌بندی‌های جامد، مایع و گاز قرار داد و می‌توان گفت، حالت چهارم از یک ماده، پلاسما است. پلاسماجت یا بلفاروپلاستی، روشی بدون استفاده از بیهوشی، تیغ و برش است که توسط آن، لایه‌ای از پوست را از حالت جامد به گاز تبدیل‌کرده و موجب لیفت و جمع‌شدن ناحیه مورد نظر می‌شود. در واقع با انجام این عمل، سلول‌های پوستی تحریک شده و رفع افتادگی در قسمت‌های مختلف صورت و جوانسازی و زیبایی پوست را سبب می‌شود.

پلاسما جت همچنین یکی از روش‌های رینوپلاستی بدون جراحی است. همانند سایر روش‌هایی که به آنها اشاره کردیم، برای مشاهده نتایج بهتر و ماندگاری بیشتر فرم بینی، به تکمیل مراحل درمان و ادامه آن بین ۳ تا ۵ جلسه و با فاصله یک ماه، نیاز است. این روش بسیار سریع بوده . انجام لیفت بینی به روش پلاسما جت، معمولا کمتر از ۲۰ دقیقه به‌طول می‌انجامد.

پلاسما جت

نحوه لیفت بینی توسط پلاسما جت

برای انجام این روش از رینوپلاستی بدون جراحی، ابتدا صورت به‌طور کامل از مواد آرایشی پاک می‌شود و محل انجام پلاسما جت را ضدعفونی کرده با استفاده از پماد زایلوژل، بی‌حس می‌کنند. البته کمی گرما و درد در هنگام انجام عمل لیفت بینی وجود دارد که کاملا طبیعی است. پس از گذشت یک ساعت از زدن پمادهای ضدعفونی و بی‌حس‌کننده، با استفاده از دستگاه پلکسر و اپلیکاتور آن، نقاط ریز و مشخصی از پوست بینی سوزانده می‌شود. این نقاط پس از اتمام کار، بر روی پوست باقی‌ مانده و تا حدود یک هفته الی ده روز نیز، همچنان آثار سوختگی و نقاط بر سطح پوست می‌ماند. در دوران نقاهت این روش، برخی نکات مهم از جانب پزشک، به شما گوشزد می‌شود که برای بهبودی سریع‌تر جای زخم‌ها، بهتر است به آنها توجه کنید. از جمله این نکات می توان به این اشاره کرد که نباید به بینی خود دست بزنید یا اینکه در معرض تابش نور خورشید، قرار بگیرید.

پلاسما جت مناسب چه افرادی است؟

معمولا روش پلاسما جت برای افرادی که دارای بینی‌های گوشتی هستند، تاثیر بیشتر و نمایان‌تری دارد و افرادی که از انجام جراحی رینوپلاستی، واهمه دارند یا هزینه انجام جراحی بینی برای آنها زیاد است، این امکان را خواهند داشت که با استفاده از پلاسماجت و بدون هرگونه درد زیاد، بیهوشی و خونریزی، فرم دلخواه را به بینی خود ببخشند. همچنین اگر بینی شما دارای نواقص، فرورفتگی یا قوز است، می‌توانید برای کسب نتایج بهتر، همزمان از روش‌های دیگر لیفت مانند تزریق فیلر نیز استفاده کنید.

مزایای انجام روش پلاسما جت

 • هزینه بسیار پایین در مقایسه با عمل زیبایی بینی
 • ماندگاری طولانی و نزدیک به دو سال
 • بدون بیهوشی و تیغ و برش
 • عوارض بسیار محدود
 • سرعت بهبودی بالا

دوران بهبودی رینوپلاستی بدون جراحی

معمولا درصورت انجام جراحی رینوپلاستی، به ‌مدت زمانی نسبتأ زیاد، برای بهبودی و رفع ورم و کبودی صورت نیاز دارید و می‌بایست طی این‌مدت، ناراحتی و درد بسیاری را تحمل کنید. این در‌حالی است که مراجعه‌کنندگان برای انجام رینوپلاستی بدون جراحی، از همان فردای عمل زیبایی بینی می‌توانند به کار و فعالیت‌های خود ادامه بدهند. عوارض پس از رینوپلاستی بدون جراحی نیز بسیار کمتر بوده و ورم ناچیز و یا کبودی بسیار محدود آن، ظرف همان روزهای اول برطرف می‌شود و موجب مختل‌شدن زندگی فرد نخواهد شد. پس از انجام رینوپلاستی بدون جراحی، نتایج خیلی سریع‌تر نمایان می‌شود و نیازی به استراحت و انجام مراقبت‌های ویژه نیست. از این‌رو، افرادی که فرصت کافی برای دوران نقاهت و استراحت‌های طولانی پس از عمل زیبایی بینی را ندارند بهتر است این روش را جایگزین کنند تا بتوانند خیلی سریع، با بینی زیبای خود به زندگی عادی بازگردند.

رینوپلاستی بدون جراحی

امنیت رینوپلاستی بدون جراحی به چه‌صورت است؟

از آنجایی‌که زیبایی بینی به روش غیرتهاجمی، نیازی به بیهوشی ندارد و توسط یک بی‌حسی موضعی نیز قابل انجام است، به عنوان یک روش ایمن و بدون خطر شناخته می‌شود. انجام بی‌حسی موضعی، موجب عدم احساس درد در هنگام عمل می‌شود. از طرفی، چون این‌روش با برش و تیغ همراه نیست، خطر چندانی هم برای فرد نخواهد داشت. تنها مشکلاتی که در برخی موارد انگشت‌شمار مشاهده شده، شامل موارد زیر است:

 • بروز حساسیت‌های واکنش‌زا نسبت به برخی ژل‌ها
 • امکان عفونت به دلیل استفاده از مواد غیر استاندارد و مراجعه به کلینیک‌های نامعتبر
 • عدم رضایت از فرم بینی پس از تزریق فیلر
 • احتمال بروز برخی آسیب‌هایی در پوست بینی
 • حرکت سلیکون به قسمت‌های دیگر صورت که موجب برهم خوردن فرم بینی می‌شود که در موارد بسیار نادری دیده می‌شود.

با انجام تحقیقات کافی، مشاوره با متخصصین این زمینه و مراجعه به پزشکان حاذق و مراکر معتبر، می‌توان از بسیاری از این عوارض پیشگیری نمود.

امنیت رینوپلاستی

مزایای کلی انجام رینوپلاستی بدون نیاز به جراحی

شاید مهم‌ترین و اصلی‌ترین مزیت استفاده از روش غیر تهاجمی رینوپلاستی بدون جراحی را بتوان نرفتن به اتاق عمل و قرار نگرفتن در زیر تیغ جراح دانست. متاسفانه بسیار دیده شده که این نوع جراحی، با خطرات بزرگی برای سلامتی و جان بیمار، همراه بوده است. دیگر مزیت این روش، به وجود آمدن امکان تغییر نظر برای فرد است که درصورت عدم رضایت، می‌تواند بینی خود را به فرم قبلی بازگرداند.

در این‌روش، سلیقه فرد، کاملا در نظرگرفته می‌شود و او در حین عمل، امکان بیان نظر خود را دارد. عوارض کم مانند گرفتگی بینی به مدت چند روز و نداشتن تورم، درد و مشکلات بویایی، بخش دیگری از محسنات رینوپلاستی بدون جراحی محسوب می‌شود. همچنین عدم نیاز به بیهوشی و انجام بی‌حسی موضعی که در هریک از بخش‌های معرفی شده نیز به آن اشاره کردیم دیگر فایده زیبایی بینی بدون نیاز به جراحی است.

مزایای رینوپلاستی

سخن آخر

در این مقاله، سعی شد تا به صورتی کلی به انواع روش‌های رینوپلاستی بدون جراحی پرداخته شود و نکاتی مهم و مفید در این زمینه، به مخاطبان عزیز ارائه گردد. دانست این نکات به شما کمک خواهد کرد تا بهتر بتوانید میان انواع روش‌های زیبایی بینی، روش مناسب خود را انتخاب نمایید.

همواره به خاطر داشته باشید که حفظ سلامتی، از هر نوع و هر مقدار زیبایی مهم‌تر است و به هیچ عنوان سلامتی خود را با هیچ چیزی مبادله نکنید. البته باید گفت که مراجعه به مراکز معتبر و حرفه‌ای و استفاده از پزشکان حاذق و کاربلد در این زمینه، تا حد زیادی حفظ سلامت شما را می‌تواند تامین نماید. نظرات و تجربیات خود در این زمینه را می‌توانید از طریق بخش نظرات، با ما در میان بگذارید. امیدوارم که مطالب ارائه شده در این مقاله برای شما مفید به فایده بوده باشد. از همراهی شما بسیار سپاسگذاریم.

به این مقاله امتیاز دهید

دکتر هادی سرمستمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر هادی سرمست

– متخصص گوش گلو و بینی، جراح سر و گردن، جراح پلاستیک بینی و صورت – فارغ التحصیل دوره تخصصی در مهرماه سال ۱۳۸۸ از دانشگاه علوم پزشکی گیلان – دارای بورد تخصصی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *