عمل بینی
همه چیز درباره عمل بینی

بینی یکی از مهم‌ترین اجزای صورت از نظر ظاهری است و حتی یک نقص محدود در آن نیز به سادگی توجه دیگران را به خود جلب می‌کند. برای افرادی که از ظاهر بینی خود راضی نیستند، عمل بینی می‌تواند یک روش درمان مناسب باشد. در حقیقت در این روش درمانی ظاهر بینی فرد اصلاح می‌شود.

فهرست مطالب

عمل زیبایی بینی (رینوپلاستی) یکی از پر کاربردترین روش‌های درمانی در سراسر جهان می‌باشد.

امروزه برای ایجاد تغییرات در ظاهر بینی و نیز بهبود عملکرد آن برای افرادی که دارای مشکلات تنفسی هستند، روش‌های بسیار متنوعی وجود دارد.

به خاطر اینکه بینی یکی از اولین اجزای صورت است که توجه سایرین را به خود جلب می‌کند، عمل بینی تاثیر شگرف بر توازن اجزای صورت و هماهنگی بین آنها و در نهایت زیبایی کلی فرد دارد. در حقیقت استفاده از این روش درمانی می‌تواند اعتماد به نفس و احساس فرد را در ارتباط با ظاهر خود بهبود بخشد.

از طرف دیگر این مدل عمل می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی فرد از طریق بهبود فرآیند تنفس کمک کرده و حتی مشکلاتی مثل وقفه تنفسی در هنگام خواب و خر و پف کردن را بر طرف کند. این جراحی به صورت کاملاً سفارشی و با توجه به ویژگی‌های درمانی هر بیمار انجام می‌شود و لازم است در هر عمل نیازهای درمانی و ویژگی‌های صورت بیمار به صورت مجزا از سایرین مورد توجه دقیق قرار گیرد.

عمل بینی یکی از پیچیده‌ترین و هنرمندانه‌ترین روش‌های درمان جراحی پلاستیک صورت است که توسط دکتر سرمست به عنوان یکی از برترین جراحان پلاستیک ایران انجام می‌شود. دکتر سرمست اعتقاد دارد هدف از عمل بینی می‌بایست ایجاد ظاهر جذاب و طبیعی برای بینی در صورت باشد و به این ترتیب لازم است بین بینی و سایر اجزای صورت از نظر ظاهری هماهنگی ایجاد شود.

به این ترتیب در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید هم اکنون با مطب دکتر سرمست تماس گرفته و برای جلسه مشاوره وقت بگیرید.

بعضی از مشکلات رایج در ناحیه بینی

بعضی از مشکلات رایج که امکان درمان آنها از طریق جراحی زیبایی بینی(رینوپلاستی) وجود دارد به شرح زیر هستند:

جلسه مشاوره عمل بینی

جراحی زیبایی بینی یکی از پیچیده‌ترین و سفارشی‌ترین روش‌های درمانی است که انجام آن نیازمند استفاده از خدمات یک جراح پلاستیک با تجربه مثل دکتر سرمست است.

به این ترتیب برای این عمل جراحی لازم است در ابتدا یک جلسه مشاوره با پزشک برگزار شود تا به این ترتیب شرایط بیمار بررسی شده و نتایج درمانی مورد انتظار وی مشخص گردد.

بدیهی است به خاطر سفارشی بودن رینوپلاستی، ایجاد ارتباط موثر بیمار با پزشک یکی از مهم ترین اجزای فرآیند درمان در این حالت می‌باشد. به این ترتیب جلسه مشاوره به شما و پزشک معالج کمک می‌کند از ایجاد درک مشترک درباره نتایج عمل جراحی بینی خود مطمئن شوید.
در طول جلسه مشاوره، از بیمار خواسته می‌شود درباره اهداف درمانی خود صحبت کند و وضعیت بینی فرد بطور دقیق بررسی می‌گردد. علاوه بر این لازم است مناسب بودن این روش درمانی برای بیمار مشخص شده و فرصت لازم به بیمار جهت پرسیدن سوالات احتمالی داده شود.

به این ترتیب به شما توصیه می‌شود از زمان جلسه مشاوره خود به صورت هوشمندانه استفاده کنید، زیرا جلسه مشاوره یک فرصت با ارزش برای آشنایی با پزشک معالج و برنامه درمانی وی می‌باشد.

افراد مناسب برای استفاده از عمل بینی

هر چند این عمل جراحی محدودیت سنی ندارد، در اکثر موارد از جراحی زیبایی بینی(رینوپلاستی) در بین افراد جوان استفاده می‌شود. در حقیقت می‌توان گفت اکثر افرادی که از این روش درمانی استفاده می‌کنند، برای سال‌های طولانی از ظاهر بینی خود ناراضی بوده‌اند و به این ترتیب سعی می‌کنند مشکل خود را در اولین فرصت ممکن رفع کنند. افراد مناسب برای این عمل جراحی افراد بزرگسال سالم و غیر سیگاری با اهداف درمان زیبایی یا ساختاری برای بینی هستند. این افراد می‌بایست انتظارات واقع بینانه درباره نتایج این عمل جراحی داشته و به دقت توصیه‌های قبل و بعد از عمل جراحی را رعایت کنند.

به خاطر پیچیده و سفارشی بودن عمل جراحی بینی، هیچگاه این عمل جراحی دو بار به صورت مشابه انجام نمی‌شود. به این ترتیب جراحان از یک رویکرد هنرمندانه برای جراحی استفاده کرده و از تکنیک‌های متعدد و گوناگون برای دستیابی به اهداف درمانی مورد نظر استفاده می‌کنند. عمل جراحی بینی معمولاً تحت بی هوشی عمومی انجام می‌شود و تکمیل آن به چند ساعت زمان نیاز دارد. شکاف‌های ایجاد شده در نواحی تحت درمان در این حالت بسیار کوچک هستند و احتمالاً در ناحیه خارجی بین سوراخ‌های بینی یا داخل سوراخ‌های بینی ایجاد می‌شوند. تکنیک‌هایی که ممکن است در طول این عمل جراحی از آنها استفاده شود به شرح زیر هستند:

 • پیوند غضروف
 • صاف کردن تیغه بینی
 • تراش دادن استخوان
 • استئوتومی (شکستن استخوان)
 • تغییر موقعیت سوراخ‌های بینی

هنگامی که این عمل جراحی کامل شد، شکاف‌های ایجاد شده بسته می‌شوند و از آتل بر روی بینی بیمار به منظور حفاظت از آن برای چند روز اول پس از جراحی استفاده می‌گردد. علاوه بر این معمولاً بستن بینی بیمار در این شرایط غیر ضروری است.

 

فرق عمل بینی باز و بسته

برای انجام جراحی می توان از دو روش جراحی بسته بینی و جراحی باز بینی بهره برد که هر کدام از آن ها بنابر تشخیص نهایی پزشک صورت می گیرد.

عمل بینی باز چگونه است؟

در عمل بینی باز ابتدا با ایجاد بیهوشی نواحی که باید برای دسترسی به ساختار داخلی ایجاد شود مشخص خواهد شد. سپس با ابزار مخصوص در زیر و اطراف بینی برش ایجاد می شود. در این عمل، پوست روی بینی تا قسمتی برداشته شده تا جراح بتواند ساختار داخلی را به خوبی مشاهده کند. بعد از ایجاد اصلاحات لازم نواحی برش خورده بخیه می شود.

عمل بینی باز چه مزایایی دارد؟

 • در این جراحی پزشک تسلط بیشتری بر روی همه اجزا دارد و می تواند هر بخش را به راحتی ببیند و اصلاح کند.
 • تعداد پزشکانی که از این روش استفاده میکنند زیاد است و شما حق انتخاب بیشتری دارید.

عمل بینی بسته چگونه است؟

در عمل بسته برشی وجود نخواهد داشت. در واقع این عمل از راه سوراخ های بینی امکان پذیر است. در جراحی بسته بینی میزان میدان دید جراحی برای مشاهده ساختار داخلی و ایجاد تغییرات محدود است.

این عمل اگر چه مورد استقبال متقاضیان است، اما اغلب جراحان عمل بینی باز را توصیه می کنند تا بتوانند نتیجه را به همان گونه که خود متقاضی کننده در خواست کرده است رقم بزنند.

عمل بینی بسته چه مزایایی دارد؟

 • در این روش عمل مدت زمان جراحی کوتاه تر است.
 • جای بخیه بر روی بینی باقی نمی ماند.
 • دوره نقاهت و بهبودی سریع تر است.
 • گردش خون پوست از بین نمیرود.

برخی از نمونه های قبل و بعد عمل بینی دکتر سرمست

مشاهده سایر نمونه عمل های بینی دکتر سرمست

ریکاوری پس از عمل بینی

دوره اولیه ریکاوری پس از عمل جراحی بینی با ناراحتی بیمار همراه است، اما معمولاً این ناراحتی به بدی آنچه بیمار انتظار دارد نیست. در این زمان امکان کنترل درد با مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک وجود داشته و ورم و کبودی ایجاد شده با گذشت زمان کاهش پیدا می‌کند.

پس از جراحی پوشش بینی و بخیه‌های آن برای مدت تقریباً یک هفته در محل باقی می‌ماند و در طول این مدت بیمار می‌بایست در حالتی بخوابد که سر وی در حالت عمودی قرار گیرد. علاوه بر این بیمار باید از هر چیزی که باعث وارد شدن فشار به بینی و شکاف‌های ایجاد شده بر روی آن می‌شود، خودداری نماید. برای مثال در این رابطه می‌توان از خم شدن به جلو، استفاده از عینک، خارج کردن هوا از بینی با فشار، لبخند زدن یا خندیدن، و مسواک زدن شدید نام برد.
پس از گذشت یک تا دو هفته بیمار می‌تواند فعالیت‌های عادی خود را شروع کرده و به محل کار خود باز گردد. علاوه بر این کبودی ایجاد شده بر روی ناحیه صورت با گذشته چند هفته از بین می‌رود، اما محو شدن ورم صورت به مدت زمان بیشتری نیاز دارد. به هر حال ورم اولیه پس از این عمل جراحی عمدتاً با گذشت یک تا دو ماه از عمل جراحی رفع می‌شود، اما رفع کامل ورم باقیمانده ممکن است به یک سال زمان نیاز داشته باشد.

توجه داشته باشید رعایت تمام توصیه‌های پزشک معالج درباره مراقبت‌های بعد از عمل بینی می‌تواند به بیمار جهت دستیابی به بهترین نتایج ممکن کمک موثر نماید.

فیلم نتیجه عمل بینی

 

هزینه عمل بینی در سال ۱۴۰۱


یکی از سوالاتی که افراد در طول جلسات مشاوره مطرح می کنند، هزینه عمل بینی است که خب مسلما موضوع بسیار مهمی است و جراح باتجربه ای که هزینه منطقی را پیشنهاد بدهد و نتایج طبیعی را تضمین کند، معیار انتخاب افراد خواهد بود.

برای عمل بینی نیاز به ظرافت بسیار، تجربه و مهارت پزشک متخصص وجود دارد. این عمل با توجه به نوع بینی، ضخامت پوست فرد، درگیر بودن فرد با پولیپ بینی و … متفاوت است.. در جلسه مشاوره هزینه عمل بینی برای شما تعیین خواهد شد.

 

توضیحات دکتر سرمست در رابطه با هزینه عمل‌های بینی

 

 

سوالات متداول

چه سنی بهترین زمان برای استفاده از این روش درمانی است؟

معمولاً، در بهترین حالت لازم است فرد بیمار حداقل 18 سال داشته باشد تا به این ترتیب بتوان مطمئن شد نتایج درمان پس از عمل جراحی با رشد فرد از بین نمی‌رود.

غضروف مورد نیاز برای عمل جراحی از چه محلی تامین می‌شود؟

پیوند غضروف یک بخش اصلی در اکثر موارد عمل جراحی بینی است. به این ترتیب غضروف مورد نیاز برای تغییر شکل بینی از سایر نواحی بدن بیمار گرفته می‌شود. در حالت ایده آل غضروف مورد نیاز از تیغه بینی استخراج می‌گردد. این غضروف قوی، انعطاف پذیر و برای تغییر شکل سایر نقاط بینی ایده آل می‌باشد. استفاده از غضروف تیغه بینی دارای مزیت نسبی به خاطر عدم نیاز به ایجاد شکاف‌های اضافی در بدن بیمار برای استخراج می‌باشد.

پروتز بینی چیست؟

امروزه اکثر بیماران ترجیح می‌دهند از پیوند غضروف برای عمل زیبایی بینی تا حد ممکن استفاده کنند. به هر حال در برخی موارد، بهتر است از پروتز بینی ساخته شده از سیلیکون یا مواد مانند آن برای رفع مشکل بیمار استفاده گردد. پروتز بینی می‌تواند ساختار بینی را بازسازی کرده و ظاهر آن را اصلاح کند و در اکثر موارد برای اصلاح ظاهر بینی‌های کوتاه مفید می‌باشد.

چه زمان پس از عمل می‌توان فعالیت‌های ورزشی را شروع کرد؟

ریکاوری اولیه پس از عمل جراحی بینی تقریباً کوتاه است، اما بازگشت ایمن بیمار به فعالیت‌های عادی روزمره مثل فعالیت‌های شدید بدنی به زمان نیاز دارد. به این ترتیب در سریع ترین زمان ممکن پس از عمل جراحی لازم است بیمار فعالیت‌های سبک همچون راه رفتن را آغاز کند. با این وجود شروع فعالیت‌هایی مثل دویدن، بلند کردن اجسام سنگین و سایر انواع فعالیت‌های ورزشی به چند هفته زمان نیاز دارد. توجه داشته باشید دوره ریکاوری در افراد متفاوت می‌باشد، اما در بهترین حالت لازم است در زمان بازگشت به فعالیت‌های ورزشی و بطور خاص فعالیت‌هایی مثل بلند کردن اجسام سنگین، شنا کردن، و ورزش‌های رزمی به منظور دستیابی به فرآیند بهبود موفقیت آمیز، اجتناب از مشاهده عوارض جانبی و نیز پیشگیری از آسیب دیدگی احتمالی، اقدامات احتیاطی لازم صورت گیرد.

آیا امکان ایجاد تغییرات ظاهری برای اهداف زیبایی در طول عمل جراحی عمل زیبایی بینی(رینوپلاستی) ساختاری وجود دارد؟

البته! عمل جراحی بینی یک درمان سفارشی است. با تقبل هزینه جراحی زیبایی بینی، با توجه به نیازهای بیمار انجام می‌شود و امروزه دارای کاربردهای وسیع برای هر دو گروه بیماران دارای مشکلات ظاهری و عملکردی در ناحیه بینی می‌باشد. به این ترتیب بیمار می‌تواند اهداف درمانی خود از نظر ظاهری و ساختاری را قبل از شروع درمان مشخص کرده و در طول یک جلسه درمان به تمام اهداف خود در این زمینه دست پیدا کند.

4.5/5 - (8 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *