دستورالعمل بیماران قبل از جراحی:

مصرف داروهایی مانند قرص ویتامین ث و کپسول آناهیل حتی الامکان یک هفته قبل و یک هفته بعد از جراحی در رفع کبودی و ورم عمل های جراحی زیبایی کمک می کند.

ترجیحا یک تا دو هفته قبل از عمل از خوردن داروهایی مانند اسپرین و ترکیبات اجتناب گردد.

حداقل یک تا دو هفته قبل از عمل از سیگار قلیان و مشروبات الکی استفاده نکنید.

حتما ۸ ساعت قبل از عمل از خوردن و آشامیدن پرهیز گردد.

در روز عمل آقایان باصورت اصلاح شده و خانم ها بدون آرایش و لاک و هرگونه زیورآلات (طلا ساعت و … ) حضور داشته باشند.

در روز عمل حتما آزمایش و مدارک (دفترچه بیمه و کارت شناسایی …..) را همراه داشته باشید.

دستورالعمل بیماران بعد از جراحی:

 1. به علت دریافت داروهای خواب آور بیمار نبایستی تا حداقل یک ساعت پس از ورود به بخش چیزی بخورد با بنوشد پس از گذشت یک ساعت و در صورت عدم تهوع بیمار می تواند پس از کسب اجازه از پرستار به آهستگی و با قاشق مایعات شیرین مثل آبمیوه بنوشد.
 2. حالت تهوع پس از عمل ممکن است به دلیل داروهای بیهوشی ایجاد شود و در صورت وجود تهوع لطفا اشامیدن را متوقف کنید و موضوع را به پرستار بخش اطلاع دهید
  ندرتاً به علت حساسیت بیش از حد نسبت به داروهای بیهوشی تهوع و استفراغ شدید ( که معمولا حاوی مقادیری خون است) عارض شود . خوشبختانه این وضعیت موقت خواهد بود .
 3. در ۲۴ ساعت اول کاملاً استراحت کنید ، در این مدت اگر قصد دارید از جایتان بلند شوید حتما با کمک دیگران باشد، چون ممکن است سرگیجه داشته باشید.
  پس از این مدت می توانید حرکات بیشتری انجام دهید ولی توصیه می شود که حتی المقدور در هفته اول بیشتر استراحت کنید و فعالیت های ورزشی سنگین شناو ایروبیک تا دو ماه ممنوع می باشد.
 4. در هنگام خوابیدن وضعیت بیمار به حالت طاق باز باشد و استفاده از یک بالش اضافه در زیر سر در تخفیف ورم صورت کمک می کند .
 5. خروج خون و خونابه از اطراف پانسمان جلوی بینی تا چندین ساعت (گاهی تا ۲۴ ساعت ) طبیعی بوده و نشانه خونریزی نمی باشد . البته این حالت در آقایان از شدت بیشتری برخوردار خواهد بود . در صورت خونریزی شدید مراتب را اطلاع دهید .
 6. استفاده از کمپرس یخ روی چشم ها و بینی تا ۴۸ ساعت به کاهش کبودی و ورم کمک می کند ولی پس از آن اثر چندانی ندارد. از کمپرس یخ به تناوب استفاده کنید مثلا هر نیم ساعت به مدت یک ربع آنرا روی چشم نگهدارید و بعد از ۴۸ ساعت جهت کاهش کبودی و ورم از کمپرس گرم استفاده شود .
 7. در صورتیکه تهوع وجود نداشته باشد بیمار می تواند ۸ ساعت پس از عمل جراحی مقداری سوپ سبک کم چرب میل کند . پس از گذشت ۲۴ – ۳۶ ساعت میتواند تدریجا از غذاهای نرم مثل خورشت استفاده کند.
 8. مصرف داروهای تجویز شده از لحظه رسیدن به منزل آغاز کنید
 9. خوشبختانه اکثر بیماران پس از انجام این عمل درد زیادی نخواهند داشت و در صورت بروز درد فقط از داروهای استامینوفن ساده یا کدئین دار استفاده کنید و از مسکن هایی مانند ایبوپروفن و دیکلوفناک و اسپرین باید پرهیز گردد.
 10. برای تعویض پانسمان زیر بینی در صورت آغشته شدن به خون یا ترشحات از نصف گاز (استریل) و یک حلقه چسب ضد حساسیت یک سانتی متری (3M) که آن را از داروخانه تهیه کرده اید استفاده نمایید .
 11. تامپون داخل بینی معمولا ۲ تا ۳ روز بعد از عمل از بینی خارج می شود که زمان بیرون آوردن آن به شما اطلاع داده خواهد شد
 12. در صورتیکه به شما غضروفهای اضافی تیغه بینی تحویل داده شده است لطفا آنها را در محلی دور از نور و گرما و در یخچال نگهداری کنید
 13. پس از خارج کردن تامپون داخل بینی معمولا بدلیل ورم داخل بینی تنفس شما صدا دار و مقداری مشکل خواهد بود که این مشکلات تدریجا مرتفع خواهد شد و در صورت احتقاق داخل بینی می توانید به مدت حداکثر ۵ تا ۷ روز برای بهبود وضعیت تنفس از قطره فنیل افرین استفاده کنید (۴ قطره در هر بینی صبح و شب )
 14. از روزهای دوم یا سوم ( پس از کشیدن تامپون ) شستشوی بینی را به آهستگی و با سرم نمکی با استفاده از سرنگ ۱۰ سی سی و یا دیگر وسایل شستشو دهنده شروع کنید و با احتیاط از گوش پاک کن خیس جهت تمیز کردن قسمت های پایین داخل بینی و بخیه های بیرون بینی استفاده کنید
 15. می توانید ۲۴ ساعت بعد از عمل حمام بروید ولی به هیچ عنوان نباید سر و صورت خود را خیس نمایید. می توانید برای حمام کردن از وان یا ریختن آب با ظرف روی بدن ( از گردن به پایین ) استفاده کنید و از دوش گرفتن خودداری کنید ، زمان حمام کوتاه باشد و از گرمای زیاد و بخار اجتناب کنید زیرا موج تورم بیشتر بینی و خیس شدن پانسمان خواهد شد
 16. از مسواک نرم استفاده کنید و لباسهای دکمه دار بپوشید
 17. بروز عطسه و آبریزش بینی شایع بوده و اغلب نشانه سرماخوردگی نمی باشد . لطفا در هنگام عطسه دهان خود را باز نگهدارید تا به داخل بینی شما فشاری وارد نشود. در صورتیکه تعداد عطسه ها زیاد باشد و می توان آن را با قرص آنتی هیستامین مانند سیتیریزین ( یک قرص هر ۱۲ ساعت ) تا حدی کنترل کرد.
 18. تورم و کبودی صورت و اطراف چشم ها بستگی به نوع عمل – مدت عمل – پوست بیمار – ضخامت استخوان بینی – میزان خونریزی حین عمل – نوع بیهوشی و سن بیمار دارد . معمولا کبودی چند ساعت بعد از عمل شروع می شود
 19. از حرف زدن و خندیدن زیاد و مکالمه طولانی و فین کردن تا سه هفته خودداری کنید
 20. بخیه و اسپیلنت معمولا در ۶ یا ۷ روز پس از عمل جراحی در مطب توسط پزشک یا دستیار برداشته خواهد شد. لطفا یک ساعت قبل از مراجعه به مطب در موعد مقرر استحمام کامل (شامل بدن ، سر، صورت و بینی و گچ ) انجام دهید تا گچ بینی شما براحتی از بینی خارج شود
 21. بعضا دیده می شود گچ روی بینی روی بیمارانی که پوست چرب دارند زودتر از موعد شل شده و از روی بینی بلند می شود . در صورت بروز چنین حالتی لطفا مراتب را اطلاع دهید
 22. کلیه بخیه ها داخل بینی از نوع جذبی بوده و تدریجاً از سوراخ های بینی خارج می شود که نبایستی موجب نگرانی شود.
 23. بروز جوش های اطراف بینی و جراحی تا حدی طبیعی می باشد و به بیماران با پوست چرب و پوست ضخیم توصیه میشود از مصرف گرمیجات مانند عسل، خرما، گردو، شیره و شیرینی جات تا حد امکان پرهیز نمایید.
 24. به مدت س هفته از عینک های آفتابی و طبی استفاده نکنید و در صورت نیاز می توانید لنزهای تماسی گذاشته و یا عینک را با چسب به پیشانی خود بچسبانید تا به بینیتان فشار نیاورید
 25. در ماه های اول از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب و سولاریوم پرهیز نمایید
 26. به هیچ عنوان حداقل تا ۲ الی ۳ ماه پس از جراحی از سیگار و قلیان استفاده نکنید
 27. فرم بینی شما در روزها و هفته های اول مشخص نیست بنابراین از وسواس زیاد مشاهده مکرر خود در آینه خودداری نمایید . همچنین در این مدت به هیچ کس اجازه ندهید در مورد بینی شما قضاوت کند. تقریبا ۱۲ الى ۱۸ ماه زمان لازم است برای اینکه فرم نهایی بینی شما مشخص شود .

 

امیدواریم با رعایت نکات ذکر شده بتوانیم دوران نقاهت خوب و خوشی را برایتان فراهم کنیم.

5/5 - (47 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *