زمانی که تصمیم می‌گیرید جراحی زیبایی بینی انجام دهید، باید طی یک جلسه‌ی مشاوره‌ای همراه با دکتر جراح خود، عملی که برای شما مناسب است و طرح بینی که به شکل چهره‌ی شما می‌آید را پیدا کنید. در طول این جلسه پزشک معالج برای شما توضیح می‌دهد که چه مسائلی ممکن است در حین عمل پیش بیاید و بعد از عمل جراحی زیبایی بینی، چهره‌ی شما تا چه حد تغییر خواهد کرد. مهم‌ترین عواملی که محدودیت‌های جراحی را تعیین می‌کنند، اندازه و شکل بینی شما هستند. البته جراح عوامل دیگری مانند ساختار پوست، غضروف و استخوان بینی را هم برای انجام عمل در نظر می‌گیرد. علاوه بر این موارد محدودیت‌های منطقی دیگری مانند مهارت‌های دکتر جراح و فناوری‌های در دسترس هم تا اندازه‌ای در تغییر شکل بینی موثر هستند. برای مثال برای کوچک‌تر کردن سایز بینی‌های بزرگ معمولا جراحی زیبایی بینی انجام می‌شود، با این حال محدودیت‌هایی هم در این مورد وجود دارد. ممکن است استخوان و شکل اولیه‌ی بینی تغییر کند ولی پوست بینی دست نخورده باقی می‌ماند. علاوه بر این، اندازه و فرم بینی باید با دیگر اجزای صورت تقارن داشته باشد؛ اگر بینی خیلی از چانه و گونه‌ها کوچک‌تر شود، هماهنگی صورت از بین می‌رود. ممکن است این محدودیت‌ها ناامیدکننده باشد ولی یک جراح بینی حرفه‌ای می‌تواند با ایجاد تغییرات جزئی و ظریف، بینی شما را به شکل رضایت بخشی تغییر دهد. در این مطلب جراحی زیبایی بینی مناسب برای شکل‌های متفاوت صورت را بررسی می‌کنیم.

 

فهرست مطالب

فرم یک بینی بی نقص

اگر می‌خواهید شکل بینی خود را تغییر دهید، باید فرمی را برای بینی جدید خود انتخاب کنید که تا حد زیادی با اندازه و شکل بینی واقعی شما هماهنگ و در تقارن باشد. فرم بینی مناسب برای زنان و مردان متفاوت است، بعد از انجام جراحی زیبایی بینی معمولا زنان انتظار یک بینی باریک و ظریف زنانه دارند، در حالی‌که مردان خواستار بینی‌های صاف و سوراخ‌های بینی کوچک هستند و دوست ندارند بینی‌هایشان خیلی جلو باشد. شاید انتظار دارید بعد از جراحی زیبایی بینی، بینی شما شبیه دوستانتان و یا افراد مشهور دیگر شود، ولی باید این نکته را به خاطر داشته باشید که جراح، شعبده باز نیست و فقط می‌تواند بر اساس پارامترهای بینی طبیعی شما جراحی را انجام دهد. تقلید از بینی افراد مشهور ممکن است باعث شود چهره‌ی شما غیرطبیعی به نظر برسد، زیرا این فرم مناسب صورت شما نیست.  با این وجود، می‌توانید شکل بینی موردنظر خود را در جلسه‌ی مشاوره به پزشک جراح خود نشان دهید تا جراح از انتظارات شما مطلع شود، ولی برای رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب بهتر است توصیه‌های پزشک خود را بپذیرید. موضوع دیگری که اهمیت زیادی دارد، مهارت و گواهی اعتبار جراح است. شما باید مطمئن شوید پزشک جراح تجربه‌ی خوبی در این زمینه دارد و عکس قبل و بعد از عمل بیماران او را با دقت بررسی کنید و نظر آن‌ها را در  مورد عمل جراحی زیبایی بینی خود بپرسید. سعی کنید جراحی پیدا کنید که بتواند بینی شما را شبیه به فرم کنونی آن و با کم‌ترین میزان خطا عمل کند، البته این در مورد تمام بینی‌ها امکان پذیر نیست.

فرم یک بینی بی نقص

 

چگونه یک جراح می‌تواند بینی مناسب صورت شما را پیدا کند؟

اعتماد به یک جراح زیبایی کار چندان ساده‌ای هم نیست. چطور می‌توانید مطمئن باشید که جراح تشخیص درستی در مورد بینی شما داده است؟ با انتخاب یک جراح ماهر می‌توانید مطمئن باشید که بینی خود را به دستان توانمندی سپرده‌اید. در ادامه مشخصات یک دکتر ماهر و همچنین ویژگی‌هایی که جراحان بر اساس آن عمل جراحی زیبایی بینی انجام می‌دهند را معرفی می‌کنیم.

 

آموزش عالی

جراحان متخصصی که عمل جراحی زیبایی بینی انجام می‌دهند، علاوه بر تحصیلات دانشگاهی، دوره‌ی آموزشی دیگری را با تاکید بر جراحی زیبایی بینی و ساختار صورت می‌گذرانند. در نتیجه پزشکانی که این دوره را می‌گذرانند به خاطر تجربه‌ای که از همراهی با جراحان دیگر در هنگام عمل به دست آورده‌اند، در مورد هماهنگی بینی با انواع شکل‌های صورت اطلاعات بیش‌تری دارند تا پزشکانی که فقط دوره‌ی آموزش نظری را گذرانده‌اند.

 

صورت‌های ایده‌آل

یک جراح متخصص بینی سال‌های متعددی را صرف شناخت ویژگی‌های یک صورت ایده‌آل و تکنیک‌های دقیق دستیابی به آن‌ها می‌کند. به همین دلیل جراحان می‌دانند که برای جراحی زیبایی بینی دقیقا باید چه کاری انجام دهند و همین آگاهی است که جراحان را قابل اعتماد می‌کند. در زیر ویژگی‌های یک صورت ایده‌آل را بررسی می‌کنیم.

  1. زاویه‌ی بینی: متخصصان جراحی زیبایی بینی زاویه‌ی ایده‌آل بین بینی و لب فوقانی را حدود ۹۰ تا ۱۲۰ درجه اعلام کرده‌اند و تفاوت بین برآمدگی و افتادگی بینی را توضیح داده‌اند. اگر نوک بینی شما بیش از حد رو به بالا باشد، مانند یک فرد غیرقابل اعتماد و بی‌تجربه به نظر می‌آیید و در صورتی که بینی شما بیش از حد معمول افتادگی داشته باشد، مانند یک فرد بداخلاق و پیرتر از سن خودتان به نظر می‌رسید.
  2. ظاهر کلوملای بینی: کلوملا ستونی است که بین دو سوراخ بینی قرار دارد. درشرایط ایده‌آل این ستون نباید طولی بیش از ۳ یا ۴ میلی‌متر بیش‌تر از سوراخ‌های بینی داشته باشد. جراحان زیبایی به این نوع بینی‌ها اصطلاحا بینی‌های دارای کلوملای آویزان می‌گویند.
  3. شکست سوپراتیپ: نوعی فرم ایده‌آل بینی است که نوک بینی دقیقا بعد از پل بینی بالا می‌آید و این شکست را ایجاد می‌کند. یک شکست ظریف در بینی خانم‌ها باعث می‌شود بینی آن‌ها طبیعی‌تر به نظر برسد، اما مردان با نوک بینی صاف، جذاب‌تر و مردانه‌تر به نظر می‌رسند.

جراحی زیبایی بینی

 

ژنتیک

نکته‌ اصلی در ایجاد یک بینی مناسب برای صورت، حفظ ظاهر اصلی بینی همراه با ایجاد تغییراتی جزئی در خطوط طبیعی آن است که باعث هماهنگی اجزا و ترکیب صورت می‌شود. یکی از بهترین روش‌های رسیدن به این مهم، دانستن آرایش ژنتیکی بیمار است. برای مثال بینی بعضی از قومیت‌ها دارای فرم‌های خاصی هستند. باید مطمئن شوید که جراح شما در زمان برنامه‌ریزی برای عمل، تمام مسائل کوچک و بزرگی که ذکر شد را در نظر بگیرد و طرح بینی مناسب صورت شما را پیدا کند. بنابراین کلید رسیدن به یک بینی مناسب، تشخیص درست جراح متخصص است؛ جراحی که در این زمینه تخصص کافی دارد باید در جلسه‎ی مشاوره کل ساختار صورت را برای جراحی زیبایی بینی در نظر بگیرد. البته در نهایت این شما هستید که جراح خود را انتخاب می‌کنید.

 

تعادل

بینی به عنوان عضو مرکزی صورت، نقش مهمی در تعادل ساختار صورت دارد. اگر بینی خود را به صورت جداگانه و بدون توجه به دیگر اجزای صورت در نظر بگیرید، ممکن است به تنهایی کامل به نظر برسد اما در صورتی که بینی را به عنوان عضوی در تناسب با دیگر اجزای صورت در نظر بگیرید ممکن است به خاطر عدم تطابق با دیگر اعضا، ظاهر شما را به میزان قابل توجهی تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل جراح در زمان آماده شدن برای عمل جراحی زیبایی بینی، علاوه بر بینی، دیگر اجزای صورت مانند چانه، پیشانی، گونه‌ها، چشم‌ها و شکل کلی صورت را در نظر می‎گیرد. هر تغییری در بینی باید با دیگر اعضای صورت هماهنگ باشد و تقارن چهره‌ی شما را بهبود ببخشد.

عمل بینی

 

انتخاب جراح مناسب

شکل بینی مناسب شما در جلسه‌ی مشاوره با پزشک جراح انتخاب می‌شود و در این جلسه جراح شما در مورد شکل ایده‌آل و تغییرات مورد نظر شما می‌پرسد، سپس درباره‌ی تغییراتی که ممکن است با عمل جراحی در بینی شما ایجاد شود، صحبت می‌کند. علاوه‌ بر این، یک جراح ماهر می‌تواند تغییراتی ظریف را پیشنهاد دهد که باعث بهبود شکل بینی شما شود و نتیجه‌ی نهایی حتی از انتظاراتی که برای بینی خود داشتید هم بهتر شود. جراحان از تمام تکنیک‌های جراحی مطلع هستند و روشی را به شما پیشنهاد می‌دهند که در ایمن‌ترین حالت ممکن، بهترین نتایج را کسب کنید.

 

اهمیت تناسب شکل بینی با دیگر اعضای صورت

شکل بینی باید در تطابق با بخش جلویی و بخش‌های کناری صورت باشد. در حین تغییر شکل بینی برخی زوایا و اندازه‌ها ممکن است بر تصویر کلی صورت تاثیر بگذارند. برای مثال تغییرات بینی می‌توانند روی زاویه‌ی بینی و پیشانی، زاویه‌ی نوک بینی و لب‌ها، زاویه‌ی بینی و چانه، زاویه‌ی چانه و گردن و زاویه‎‌ی بینی و گوش‌ها تاثیر بگذارد. این زوایا و اندازه‌ها باید در تعادل و تناسب با هم باشند. برای مثال اگر بینی از نمای جانبی بزرگ به نظر می‌رسد، برای ایجاد تغییرات مطلوب در آن باید به زاویه‌ی چانه و پیشانی دقت شود.

بین اعضای صورت اکثر افراد هماهنگی و تناسب به صورت ایده‌آل وجود ندارد. بیمارانی وجود دارند که بین قسمت‌های بالایی، پایینی و و میانی صورتشان تناسبی وجود ندارد. این اختلالات در زمان جراحی زیبایی بینی باید در نظر گرفته شود. زمانی که بخش پایینی صورت خیلی بلند است، برای حفظ تعادل باید بینی با دقت کوتاه‌تر شود. از سوی دیگر اگر فرد دارای پیشانی، بینی و چانه‌ی نامتقارن باشد، ممکن است نیاز به عمل جراحی بینی نداشته باشد. در این موارد به جای جراحی زیبایی بینی ممکن است نیاز به تزریق چربی یا جراحی زیبایی فک باشد. در ضمن باید توجه داشته باشید که زاویه‌ی بینی در زنان و مردان متفاوت است.

تناسب شکل بینی

جمع‌بندی

همانطور که ذکر شد، شکل ایده‌آل بینی به هماهنگی و تناسب بینی با دیگر اجزای صورت بستگی دارد. بنابراین نمی‌توان برای تمام چهره‌ها یک فرم بینی یکسان در نظر گرفت. با توجه به مواردی که گفته شد شما برای دستیابی به فرم بینی مناسب صورت خود باید ابتدا یک جراح حرفه‌ای پیدا کنید، خواسته‌های خود را در جلسه‌ی مشاوره برای جراح شرح دهید و سپس با اعتماد به مهارت‌های پزشک معالج، مطابق توصیه‌های او عمل کنید. باید توجه داشته باشید که هیچ فرم ایده‌آل ثابتی برای تمام بینی‌ها وجود ندارد و شکل مناسب بینی برای هر چهره‌ای متفاوت است.

به این مقاله امتیاز دهید

دکتر هادی سرمستمشاهده نوشته ها

Avatar for دکتر هادی سرمست

– متخصص گوش گلو و بینی، جراح سر و گردن، جراح پلاستیک بینی و صورت – فارغ التحصیل دوره تخصصی در مهرماه سال ۱۳۸۸ از دانشگاه علوم پزشکی گیلان – دارای بورد تخصصی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *